Naše zdravie

Pozor na učenie!

studyUčiť sa, učiť sa, ale nezblázniť sa! Ako na to? Efektívne učenie je pojmom psychologickým, skúma kedy, ako a kde treba všetko neštudijné zahodiť za hlavu a venovať sa učebniciam, vlastným poznámkam či skriptám. Ak sa na vás pomaly, ale isto rúti júnové vysvečko alebo nekompromisné skúškové, tieto rady budú pre vás viac než soľou nad zlato!

Ak sa učíte neefektívne, choďte radšej slony pásť!

Najprv by sme si mali ozrejmiť priestor a tých, ktorí nám počas nášho “šprtania“ budú robiť spoločnosť. Najvhodnejšie miesto na učenie je všade tam, kde to veľmi dobre poznáme. Vo svojej vlastnej izbietke. Vyvetranej, s izbovou teplotou od 19 – 21°C, zbavenej všetkých rušivých elementov. Poruke by ste nemali mať ovládač na telku, svoj obľúbený časopis, mobil a prístup na sociálne siete. A práve tu vzniká závažný problém! Niekoľkohodinové odlúčenie od mobilu je v súčasnosti nemožné, veď čo ak sa kamoška rozíde s bývalým vašej bývalej spolubývajúcej a vy nebudete disponovať najaktuálnejšími pikoškami.

Ak by ste si počas učenia mali odoprieť prístup na sociálnu sieť, museli by ste mať všetky študijné materiály v klasickej papierovej verzii, nie v mailovej alebo inej virtuálnej podobe. Keďže sa dnes študuje aj s notebookom, aj s mobilom v objatí, už len jediný klik vás delí od “modrej siete“.
Dúfame, že už sedíte v tichej, presvetlenej miestnosti, na svojom pracovnom stole máte “poriadok“ a nevyrušujú vás zdĺhavé vykecávačky cez mobil. Taktiež sa neodporúča ani skupinové učenie, ak nepočítate matiku, ale svoju hlavičku lámete nad inými, filozofickejšími problematikami. Aby sa učenie nezvrtlo na house party, nechajte sa radšej nikým nerušiť!

Treba si však uvedomiť aj to, že efektívne učenie nie je o tom, že celý svet sa zmení na jednu veľkú učebnicu a nič iné v takýchto zlomových okamihoch nevnímate. Pretože všetkého veľa škodí a aj ľudská pamäť má svoje medze. Odporúča sa, aby ste sa učili hoc aj desať dní pred termínom skúšky v dvoj-trojhodinovom intervale, pričom vám zostane čas aj na život a veci s tým súvisiace. Nielenže sa vytvorí časopriestor na zopakovanie, predídete stresu a panike, ale si doprajete aj zaslúžený relax s nohami na stole a pre vyčerpanie v deň “Dé“ neskolabujete.

Povinná literatúra a farebné poznámky – načo, prosím vás?

Pri učení je okrem iného nevyhnutná aj systematická práca so študijnými materiálmi. Sústreďte sa len na jednu problematiku, teda len na určitý predmet, pripravte si povinnú literatúru a začnite efektívne pracovať s textom. Ak sa odpoveď na tridsiatu tretiu otázku nachádza na stranách 120 – 145, text si najprv zbežne prečítajte. Teda tak, aby ste mali páru, o čo vlastne v danej kapitole ide. Potom sa sústreďte na dôslednejšiu prácu s predloženou literatúrou. Text čítajte odsek po odseku, z každej časti si vypíšte kľúčové slovo a neznáme, cudzie slová si vyhľadajte v slovníku. Cudzí, odborný termín s vysvetlením si zapíšte a nahlas čítajte, interpretujte. Zakrátko ho budete sypať z rukáva ako riekanky z útleho, predškolského veku. Kľúčové pojmy, definície a charakteristiky by ste si mali z textu vypísať, rôznymi farbičkami popodčiarkovať a na “plné ústa“ opakovať a opakovať.

Vlastné poznámky, farebné papiere a perá sú tým, čo vytvára najkvalitnejšie podmienky pre efektívne učenie. Nebifľujte sa až do neskorej noci, neverte tým, čo sú svieži aj po 24-hodinovom študijnom záťahu. Nevedia ani tretinu z vlastných poznámok a učebnice videli možno len z helikoptéry!

Foto: pixmac.sk, Viva Vivanista – flickr