Naše zdravie

Ako postupovať pri detskej inkontinencii

Deti sú jedna z kategórií ľudí, u ktorých je veľmi ťažké zistiť ochorenie. Mnoho z nich nám nevie vo svojom nízkom veku povedať, čo ich trápi alebo bolí, a tí starší si to vedia pomýliť. Ani rodičia nie sú doktori, a tak ochorenie svojich detí len odhadujú. Rovnako zle diagnostikujú rodičia ochorenie úniku moču, ktoré je známe pod názvom inkontinencia.

Často sú v domnienke, že ich dieťa sa len zľaklo, nestihlo dobehnúť na toaletu alebo prechladlo. Niekedy tento problém rodičia vyriešia napomenutím, poprípade teplejším oblečením a urologickým čajom. Lenže to, že vaše dieťa sa párkrát pocikalo, môže znamenať aj horšie ochorenie, ktoré mnoho ľudí považuje za chorobu starších osôb.

Inkontinencia u vášho dieťaťa

Ochorenie úniku moču alebo stolice vzniká pri oslabení svalov panvového dna, ktoré strácajú svoju funkciu a tak bez ovládania a kontroly moč či stolica uniká. Samozrejme, toto ochorenie má začiatočné štádiá a až postupne sa zdravotný stav zhoršuje. Nemusí to tak byť zakaždým. Na začiatku tohto ochorenia sa začínajú svaly uvoľňovať bez kontroly, a ak pacient zakročí včas, dokáže spolu s doktorom navrátiť svalom ich funkciu. Možno presne toto štádium je problémom aj u vášho dieťaťa.

Keď sú deti ešte len bábätká, je každému jasné, že sa pocikajú alebo pokakajú do plienky. Tá sa následne vymení a problém vyriešený. No keď váš syn či dcéra príde zo škôlky či školy s pocikaným oblečením, je potrebné si tento problém všimnúť a pýtať sa: Ako často chodíš na toaletu? Stalo sa ti to už? Nevedel/la si vydržať chvíľku? Viete, je veľmi dôležité dávať pozor aj na psychiku dieťaťa, pretože pomočovanie nastáva aj ako prejav strachu pred niečím alebo niekým. Všímajte si jeho reakcie na zvuky, osoby či situácie. Takisto je potrebné zistiť, či sa vášmu dieťaťu v škôlke alebo škole neposmievajú za nehodu v nohaviciach. Pomočovanie malých detí nastáva aj v noci počas spánku. Je dôležité tieto príznaky konzultovať s doktorom. Toto je však len prvotné riešenie problému.

Prvotná liečba

Pri začiatočnom štádiu inkontinencie dieťaťu uniká malé množstvo moču, a tak aj doktor predpíše vášmu dieťaťu zdravotnícke pomôcky určené pre pacientov so začiatočnou inkontinenciou.

Predpísané pomôcky môžu byť napríklad pre malé dievčatá v podobe malých slipových vložiek, ktoré ponúknu vášmu dieťaťu ochranu proti pretekaniu, zápachu a vlhkosti. Poskytujú pocit sucha a vaše dieťa sa nemusí báť posmechov, pretože slipové vložky nevidieť. Takisto aj pre malých chlapcov sú vymyslené ochranné pomôcky v podobe absorpčného kalíška, ktorý zadrží moč aj zápach.

V prípade, že máte dieťa menšie ako školáka, odporúča sa začať nohavičkami, ktoré sú prispôsobené telu a ich dizajn pripomína obyčajné bavlnené nohavičky, ktoré neprekážajú pod oblečením. Nikto nebude ani len tušiť, že dieťa nosí nohavičkovú absorpčnú ochranu.

Popri predpísaní ochranných prostriedkov vám zaručene doktor vášho dieťaťa vysvetlí, ako postupovať pri liečbe. V začiatočných štádiách ochorenia sa odporúčajú pravidelné cvičenia svalov panvového dna za pomoci špeciálnych cvikov. Takto sa svaly môžu znovu prebudiť a začať správne fungovať. Ak by takéto cvičenia nezaberali, doktori vedia svaly elektricky stimulovať a vyskúšajú tak čo najrýchlejšie zlepšiť zdravotný stav vášho dieťaťa. Tak isto ako sú potrebné cviky svalov, je potrebné aj psychické cvičenie tohto ochorenia. Znamená to pre dieťa častejšie chodenie na záchod, zvýšenie sústredenia sa na signály potreby ísť na záchod, upravenie pitného režimu alebo aj v prípade rodiča kontrola dostupnosti záchodov, kde sa dieťa pohybuje.

V mnohých prípadoch sa inkontinencia u detí zastaví pri včasnej liečbe, no niekedy sa môže zdravotný stav zhoršiť. Vtedy už vaše dieťa potrebuje zdravotné pomôcky ako plienkové nohavičky či vkladacie plienky. Prvá možnosť sa používa pri strednom až ťažšom úniku moču a zaručuje stopercentnú ochranu pred pretečením. Tieto plienkové nohavičky sú určené hlavne deťom, ktoré sú ležiace a nedokážu samy regulovať, kedy potrebujú vykonať potrebu. Vkladacie plienky dokážu zabezpečiť zdravú pokožku, odstraňujú zápach pri stredných až ťažkých únikoch a ich používanie nadväzuje na fixačné nohavičky. V tomto prípade sa deťom ľahšie pohybuje a zároveň majú najvyššiu možnú ochranu pred pretečením.

Nezabúdajte na hygienu

Pre inkontinentné deti je asi najväčším pravidlom dodržiavať hygienu. Každodenné sprchovanie sa musí dodržiavať bez výnimky a k osobnej hygiene potrebujete špeciálne prípravky. Napríklad na sprchovanie šampón alebo sprchový gél, ktorý obsahuje panthenol a vitamín B5, vďaka ktorým bude pokožka vášho dieťaťa zdravá a čistá. Pri očistení pokožky však nezostanete. Musíte podráždenú pokožku zjemniť a upokojiť. Na zvlhčenie a zjemnenie pokožky môžete použiť pleťové mlieko, ktoré obsahuje prírodné oleje. Tak dostane podráždená pokožka mnoho vitamínov a vytvorí si ochrannú vrstvu pred ďalším podráždením. Pokiaľ nastane v prípade vášho dieťaťa väčšie podráždenie až poranenie pokožky, odporúča sa použiť ochrannú vazelínu, ktorá má veľmi priaznivý účinok na takúto pokožku. Taktiež sa môže použiť aj zinkový krém, ktorý má rovnaké účinky. Pri hygiene nezabúdajte svojmu dieťaťu pripomínať umývanie rúk, pretože aj tie bývavajú v kontakte s močom. Najlepšie je po umytí použiť už spomínané pleťové mlieko, ktoré je určené na celé telo aj ruky.

Teraz už zaručene viete viac o ochorení, s ktorým sa stretáva vaše dieťa, no podľa týchto tipov už budete vedieť, ako máte postupovať a na čo si máte dávať pozor či venovať viac pozornosti. Treba už len držať palce, aby vaše dieťa v liečbe uspelo.

Foto: pixabay.com