Zapareniny – zdravotný problém, ktorý postihuje nielen bábätká

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 6. júna 2019

S príchodom horúcich letných dní sa budeme oveľa viac potiť. Je to bežné, ľudské a rozhodne tomu nedokážeme predísť. Nadmerným potením sa naše problémy, žiaľ, nekončia. Mnoho detí, ale aj dospelých trápia počas leta zapareniny.

Zapareniny rozpoznáte veľmi jednoducho. Spotená koža (prevažne na slabinách) vás začne svrbieť. Naším obranným mechanizmom je túto oblasť na tele intenzívne škrabať. Tým postihnuté miesto viac podráždime a zapáli sa. V dôsledku toho môže aj neprimerane bolieť. Samé nepríjemné veci, ktorým sa treba počas tak krásnych letných dní čo najviac vyvarovať.

Zapareninám sa teda darí na spotených, teplých a nepriedušných častiach tela. V oblastiach slabín, v kožných záhyboch, na podpazuší, pod prsiami alebo na intímnych častiach tela. Množeniu plesní a baktérií treba účinne zabrániť už v prvých letných dňoch. Pokožkou sa šíria rýchlo.

Čím viac sa bude postihnuté miesto otierať (napr. oblečením), tým zapareniny naberú oveľa väčšie rozmery. Svrbivá, priam pálivá a pľuzgierikmi pokrytá pokožka sa veľmi ťažko hojí v tak horúcich klimatických podmienkach. Zapareniny môžu súvisieť aj s rôznymi ochoreniami. Obezitou, cukrovkou alebo precitlivenou pokožkou, ktorá je oveľa náchylnejšia na vonkajšie zmeny.

Existuje ideálna prevencia vzniku zaparenín?

Počas leta strávime aj viac času pod sprchou. Nezabúdajte pri tom na dostatočné osušenie (nie drhnutie) pokožky a zvlášť v záhyboch a oblastiach slabín. Pokožku dostatočne hydratujte, aby si zachovala prirodzený ochranný filter.

Pokožka potrebuje “dýchať“. To znamená, že by sme jej mali dopriať kvalitné oblečenie, ktoré dostatočne odvádza a saje pot. Neobliekajte si príliš tesné a obopínajúce trendy kúsky. Pokožka tým neskutočne trpí. Účinnou prevenciou sú aj mastičky s obsahom kalcia a octanové krémy. Pokožka sa tak rýchlejšie zahojí. A vy si budete môcť ďalej užívať leto!

Foto: pixabay.com