Chudnutie a fitness

So sladkosťami je život tučnejší

sugarAch, keby tie čokolády rozplývajúce sa na jazyku vymizli z našich barových skriniek, kabeliek a nočných stolíkov, žiadne redukčné diéty by sme nevyhľadávali a večer na posteli by sme si neobhrýzali nechty pre výčitky svedomia. Aj sladkosti k životu patria, len otázkou zostáva, ako veľmi sa votreli do našich stravovacích zlozvykov. Najideálnejšie by bolo, keby sme si už z detstva priniesli isté návyky, vďaka ktorým sa naše hladné bruchá zasýtia viac zeleninovým šalátom než čokoládovým dezertom. To sa však v bežných domácnostiach vída len ojedinele, preto musíme upriamiť čitateľskú pozornosť na sladkú realitu a spôsoby jej eliminovania.

Kto prepadne sladkostiam a doslova ich pojedá ako cukríky, si nielenže koleduje o celý rad život ohrozujúcich diagnóz, ale z večera do ráno sa môže stať chronicky závislým od konzumovania sladkých potravín. Aj vy ste už dnes pravdepodobne siahli po jednom či dvoch keksíkoch a ak zajtra to budú minimálne tri sladkosti za deň, skúste sa nad touto štatistikou sebakriticky zamyslieť. Závislosť od sladkého neveští nič dobré, začnete sa meniť v obéznu guľu, cukrovka sa stane výstrahou č.1 a ani žalúdočné ťažkosti sa nebudú zmierňovať. Je najvyšší čas začať s vyraďovaním sladkých jedál a nápojov z vášho jedálnička.

Rozhodne vám nebudeme ťahať medové motúziky popod nos, veď aj med je sladký, no hneď na začiatku si musíte uvedomiť, že to bude ďalšia drsná skúška vašej pevnej vôle a mlsného jazyka. Z večera do rána ste sa možno dokázali stať závislou, no odvykacia kúra bude oveľa dlhodobejšou záležitosťou. Všetko závisí len od vašej vytrvalosti a nezlomnej psychiky, tak sa, dámy, držte nad vecou! V prvom rade treba pomenovať základný problém, prečo vlastne z vašej strany dochádza k častej konzumácii sladkých jedál. Je to v období stresu a zhonu, počas večerňajšej siesty alebo len tak zo zvyku?

Mohli by sme vám odporučiť, aby ste si v týchto konkrétnych situáciách našli inú, zdraviu prospešnejšiu zábavku, no vy si určite nájdete ďalší chodníček, vďaka ktorému sa opäť dostanete k sladkostiam. Rozumnejšie bude, ak začnete s postupnou redukciou sladkostí medzi vašimi cukrovými zásobami, až sa nakoniec z tohto kruhu vymotáte. Rozhodne neskúšajte terapiu šokom, zo dňa na deň zbaviť organizmus príjmu cukrov by bolo veľkým krokom vedľa.

Svoj jedálny lístok doplňte o zdravšie cukry, ktoré energiu uvoľňujú postupne. Med namiesto rafinovaného bieleho cukru, čokoláda so 70% kakaa, nie tmavá tabuľka plná “mlieka“, viac ovocia, zdravého musli a cereálneho pečiva než farebných cukríkov je ďalšou správnou voľbou. Ak sa naučíte žiť s tým, že sladkosť nie je samozrejmosť, ale rozkoš, ktorú si musíte zaslúžiť, možno si ozrejmíte aj niektorý z cvičebných plánov alebo sa z vás stane svedomitejšia študentka. To však neznamená, že po každom drepe sa treba zahryznúť do nekvalitných cukrov, ale vychutnať si ich len vo výnimočných situáciách.

Foto: pixmac.sk, khattiya – flickr