Na správnu hygienu jazyka sa stále zabúda

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 24. mája 2019

Hygiena ústnej dutiny a zubov je čoraz viac populárnou témou. Vždy sa niekde medzi riadkami spomenie aj čistenie jazyka. To však nestačí! Jazyk patrí medzi základné artikulačné orgány. Bez neho by sme len ťažko vyjadrili svoje myšlienky a prezentovali sa. Pre našu reč je nevyhnutne dôležitý… Dôležité je však aj to, aby sme si častejšie všímali zmeny na jeho povrchu a správne ho ošetrovali.

Čistenie jazyka zvládnete aj doma. Pri prvých pokusoch však požiadajte o odbornú pomoc. Tento úkon vykonávajú profesionálni dentálni hygienici. V špeciálnej ambulancii vám jazyk hĺbkovo ošetria.

Uvažovali ste niekedy nad tým, ako svoj jazyk počas dňa zaťažujete? Opäť platí pravidlo, že čím nekvalitnejšiu stravu prijímate, tým sa na ňom usadzuje väčšie množstvo baktérií. Prirodzená štruktúra jazyka je plná rýh a priehlbiniek. Práve v nich sa vírusy a baktérie majú ako v bavlnke. Na jazyku sa potom tvorí povlak a pri nedostatočnom ošetrovaní môže podnietiť rôzne zápaly a infekcie. Tie ohrozujú nielen samotný jazyk, ústnu dutinu a zuby, ale majú oveľa ďalekosiahly dopad. Poškodzujú dýchací a tráviaci trakt.

Zanesený jazyk rovná sa zanesené telo

Zdravý jazyk by mal byť prirodzene ružovo-červený. Tenšiemu bielemu povlaku sa nevyhne ani ten najzdravší jazyk. Tvorí sa nielen konzumáciou jedla a pitím, ale aj pri diétach a dlhších očistných kúrach. Pokiaľ nie je hustý a na povrchu sa netvorí väčší zápal, aspoň dvakrát do dňa si ho očistite pokojne sami doma.

Za vznik baktérií môže aj príliš veľa soli, korenia a chemických prísad v potravinách. Tie upchávajú chuťové poháriky a ďalej poškodzujú vnútorné orgány. V bežnej reči povedané, ľudské telo na každý prebytok (emócií, stresu, informácií v mozgu) reaguje tvorbou hlienu. Ten sa opäť udomácni aj na jazyku. Na očistenie jazyka v smere odzadu dopredu je vhodná škrabka alebo stierka na jazyk. Zabraňujú množeniu baktérií a silnému zápachu z úst. Nespôsobujú dávenie a sú vhodné na čistenie jazyka v pohodlí vlastnej kúpeľne.

Foto: pixabay.com