Ešte stále vstupujete do second-handov s predsudkami a hanbou?

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 12. októbra 2018

Presne takto sa zväčša dívame na veci, ktoré nie sú až tak bežne rozšírené. Týmto spoločensko-morálnym aspektom ešte stále musia čeliť predajcovia v second-hande. Ide tu o tovar “z druhej ruky“ a to je tým hlavným dôvodom, prečo stále váhame o kúpe tohto ponúkaného sortimentu.

Treba si však dávať pozor, aby vám niekto nevyfúkol naozaj zaujímavý kúsok, zatiaľ čo vy premýšľate nad filozofiou už noseného oblečenia. Naším hlavným problémom a zároveň aj bariérou v záľube nakupovania v sekáčoch je podľahnutie spoločenským, módnym a možno aj zdravotným predsudkom. Bránime sa uložiť v našom šatníku tovar v domnienke, že už ho pred nami niekto nosil. Hľadáme všetky rôzne riziká pre citlivú ženskú pokožku, pričom takýto tovar je hygienicky nezávadný. Je čistý a bez toxických látok, ktoré sú vo vyššej miere obsiahnuté v novom oblečení.

Problematika second-handov teda v tej najvyššej miere súvisí s našou osobnou zaujatosťou – sme už aj spotrebnými konvenciami manipulované, a tak radšej kráčame za húfom ďalších dievčat do známych obchodných reťazcov. Second-handy považujeme za miesta, ktoré patria tým chudobnejším, či šetrnejším na kvalite a záruke oblečenia. Pritom pravda je opäť až na druhom konci pyramídy kvalitatívnych odevov.

Väčšina second-handov sa zameriava na obnosené oblečenie zo západnej Európy, Anglicka či Ameriky. Tam je kvalita tohto typu tovaru vyššia, teda aj záruka a udržateľnosť materiálu pôsobí účelnejšie.

Second-handy majú svojský štýl, osobité postavenie a hromadu šiat na jednom mieste!

Niekedy aj tá samotná hromada vecí, zanechávajúca nepríjemný nákupný zážitok u záujemkyniach, ich odrádza od ďalšieho nákupu. To sa však vďaka šikovnému personálu dá rýchlo napraviť. Tento esteticky neakceptovateľný atribút je v úzkom súvise s obchodným princípom second-handov. Tu ide o tovar, ktorý je nielenže už nosený, ale často pochádza z kolekcií známych svetových značiek.

V ponuke je niekedy len jeden kúsok z daného typu odevu. Ak sa vám zapáči a vy si ešte potrebujete premyslieť samotnú kúpu, treba si dávať pozor, aby vám tento jeden módny unikát niekto nevyfúkol z ramienka. Ide tu o množstvo vecí, ktoré sa pravidelne obmieňajú a dopĺňajú. Tieto kúsky už v bežných obchodných domov nenájdete. Sú buď z predošlých módnych sezón alebo sa pomedzi ne dostanú luxusné odevy od uznávaných tvorcov.

Pritom vám nikto nezaručí, že v takomto type obchodu nakúpite len za pár eur. Aj keď sú tu časté a hromadné výpredaje, na tie kvalitnejšie kúsky si jednoducho musíte zarobiť. Preto treba najprv vyvrátiť všetky fámy o tovare z druhej ruky a až tak hľadať dôvody, prečo by sme tam (ne)mali ísť.

Foto: pixabay.com