Čo si naštudovať pred výberom zubnej pasty?

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 6. apríla 2019

Čím bližšie máme k letu, tým viac si všímame svoj zovňajšok a celkovú starostlivosť o telo. To je síce pekné, avšak vlastné zdravie a krása by nemali byť len naším sezónnym záujmom. Vzorne sa o seba musíme starať po celý rok. S tým nevyhnutne súvisia aj pravidelné prehliadky a konzultácie u odborných lekárov. Ak tak naozaj robíte, potom vás nasledujúce pojmy veľmi neprekvapia. Poďme si teda priblížiť, aké sú trendy a inovácie v zloženiach zubných pást a v ich celkových úžitkových vlastnostiach.

Všetci túžime po krásnych bielych zuboch, a to aj vzhľadom na svoje stravovacie a životné neresti. Ak nedokážete odolať sladkostiam a ochuteným nápojom, váš výber zubnej pasty bude náročnejší a o to špecifickejší. Dnes sú dostupné účinné zubné pasty na dlhodobú ochranu pred vysoko kyslými tekutinami a potravinami. Ich priaznivé účinky spočívajú v pomalom a postupnom uvoľňovaní iónov vápnika, fluoridov a fosfátov.

Tak na povrchu vašich zubov vznikne takmer dokonalá ochranná vrstva zložená z minerálnych čiastočiek. Ich základ tvoria účinné fluoridy. Tie obsahuje akákoľvek zubná pasta, avšak rozdiel je v tom, či v kontakte so slinami sú rýchlo znehodnotené alebo nie.

Bioaktívne látky s fluoridmi už pri koncentrácii 530 ppm dokážu revitalizovať zubnú sklovinu. To sa predovšetkým vzťahuje na normálnu, neprecitlivenú zubnú sklovinu. Takéto zubné pasty disponujú stupňom strednej abrazivity (stupeň jemnosti, drsnosti). Stredne drsné čiastočky v pastách na dôkladné zotretie nečistôt sú potom vyjadrené číslom 70 až 100.

Čo sa odporúča pre citlivú zubnú sklovinu?

Pre slabú zubnú sklovinu sú dnes vyvinuté pasty bez fluoridov a s bioaktívnymi kryštálmi pre spevnenie kostí. Ióny vápnika a fosfátov tak musia jednoznačne priľnúť k zubnej sklovine. Tie inovatívnejšie dokážu uvoľňovať účinné látky ešte aj 12 hodín po nanesení.

Stupeň abrazivity týchto zubných pást neprekračuje hodnotu 68. Aj to je dôkazom, že zubná pasta by si nás nemala získať len pútavou reklamou, ale predovšetkým popisom zloženia na zadnej strane. Len tak budeme dokonale pripravení na svoje úsmevné leto!

Foto: pixabay.com