O peniazoch a práci

Vytvorme si rebríček základných priorít v ženskom svete!

Zaručené tipy, ako skĺbiť pracovný a rodinný život, pritom nezabúdať ani na svoj vlastný svet, neexistujú. Rozhodne vás nechceme odplašiť hneď úvodnou vetou, no patent na úspech zatiaľ nikto nevlastní. Situácia sa, žiaľ, komplikuje aj tým, že zo dňa na deň “všetko ide hore“, a preto sme nútené pracovať aj na úkor radosti z prvých krokov našich detí. Nie je to žiadna horúca aktualita ani zo sveta ekonomiky, ani z diania v spoločnosti. Práve naopak! Ide o pretrvávajúci problém, ktorý výkrik jednej ženy nevyrieši. Nezostáva nám teda nič iné, len zharmonizovať svoje osobné a pracovné priority, a tak sa čo najvyššie vyšplhať po rebríčku úspechov a snov.

Ešte predtým ako začneme niečo vzostupne hierarchizovať, predstavíme vám ženu, o ktorej bude reč. Je značný rozdiel v tom, ako si svoj denný harmonogram dokáže usporiadať slobodná, bezdetná slečna do tridsiatky a ako sa musí “vykrúcať“ v práci aj doma v kuchyni vydatá žena a matka aspoň jedného dieťaťa. Práve tejto “multižene“ sa budeme snažiť pomôcť.

Chcem zostať dámou, byť karieristkou, ale aj dobrou mamou. Vravia mi, že sa to nedá!

Všetko sa dá, veď za každým úspechom ženy sa skrýva dobrý nápad od jej najbližšej kamarátky. Ale nie, nechceme pôsobiť feministicky, no s úsmev ide všetko ľahšie. Pravdou však zostáva, že bez morálnej pomoci to len ťažko zvládnete. Všetky svoje ciele na prvenstvo dať nemôžete, preto ich budeme striedavo rozlišovať a hľadať ich za a proti.

Prevláda vo vás osobnosť karieristky? Komu prenechať žezlo vo vašej domácnosti?

Žena na tejto pozícii to má pravdepodobne z hľadiska svojich povinností najviac komplikované. Ak jej pracovná doba trvá štandardných osem hodín, ďalšia zmena jej začne príchodom detí zo škôl a manžela z práce. Nehovoriac o tom, že si ešte musí vyzdvihnúť deti zo škôlky a nachystať večeru. V situácii, že na blízku nie je pomoc starých rodičov, nič nebude stopercentné.

Ak ste zamestnaná na vedúcej pozícii, teda ak sú na vás kladené oveľa vyššie nároky a zodpovednosť, nebojte sa v tom pokračovať ďalej. Ani v domácnosti nemôžete byť na všetko sama. Potom vám hrozí, že si z vás deti a manžel spravia “dokonalý model slúžky“. Nepripusťte ani to, aby ste neprežívali prvé úspechy svojich detí. Nezmeňte sa v tvrdohlavú workoholičku, aspoň tie víkendy a sviatky si užívajte len pre seba a pre ne. Ak sú ešte malé a vy ste si zaopatrili na výpomoc opatrovateľku, aj v tomto prípade buďte obozretná. Najbezpečnejšie by bolo zveriť svoje deti do rúk rodinne známej osobe. Len tu si treba dávať pozor na to, aby citové väzby k vám neochladli a teta opatrovateľka im nenahrádzala mamu. Samozrejme, ani opatrovateľku si netreba zamieňať v slúžku. Preto si hneď na začiatku stanovte isté limity a po vašom príchode z práce si domácnosť korigujte už len sama.

Chcem byť mamou na plný úväzok? Je to naozaj správna voľba?

Je to jednou z možností, no tiež nie je najideálnejšou. Žena, ktorá vedie život len s deťmi a pre ne v každej situácii, sa po nástupe do práce môže cítiť ako “z iného sveta.“ Len samotná materská dovolenka trvá tri roky, čo je dosť dlhou dobou na to, aby sme veľa získaného a naučeného v predchádzajúcom zamestnaní zabudli. Nie nadarmo existuje termín “materská demencia“, preto aj popri príprave detských kašičiek pouvažujte na možnosti pracovať z domu alebo aspoň na polovičný úväzok.

Aj svoje mozgové závity si treba udržiavať vo forme, nech nám z tej našej multifunkčnosti neubúda. Zostavme si svoj vlastný denníček-rebríček a aj ten najmenší úspech si v ňom zaznačme. Veď ani certifikáty samé z neba nepadajú!

Foto: pixabay.com