Vyberáme kokteilové šaty

Autor: Janka Radimáková, Publikované: 18. marca 2013

Aj vám sa už stalo, že ste boli pozvané na spoločenskú udalosť a nevedeli ste aké oblečenie by bolo vhodné? Otázka aké šaty si zvoliť, ak nie sme práve majiteľkami ideálnej postavy je často náročná. K tomu je potrebné ešte zakomponovať aktuálne trendy a problém je na svete. Každá z nás chce vyzerať na spoločenskej udalosti čo najlepšie, preto by sme nemali nikdy podceňovať prípravu.

Voľba, ktorou nič nepokazíte

Na každú spoločenskú príležitosť existuje určitý druh oblečenia. Iné oblečenie volíme na firemnú akciu ako na párty v kruhu rodiny a priateľov. Nič nepokazíte, ak pri menších spoločenských udalostiach siahnete po koktejlových šatách, ktoré patria k najuniverzálnejšiemu oblečeniu. „Kokteilky“ ako prvý vytvoril na prelome 40.-50. rokov 20.storočia slávny francúzsky módny návrhár Christian Dior. V minulosti sa dopĺňali bolerkom, kabátikom alebo rukavičkami.

Základ je správny výber

Dĺžka šiat po kolená (niekedy po členky), hlboký výstrih a odhalené ramená sú typickými znakmi. Všetkého však veľa škodí a preto je nutné pristupovať k tomu rafinovane. Ak zvolíte kratšie šaty, nepreháňajte to s výstrihom a naopak. V súčasnosti sú veľmi obľúbené asymetrické šaty, ktoré odhaľujú nejakú časť tela, napríklad jedno rameno alebo odhalia jednu nohu viac ako druhú. Tu tiež platí, že ak je vrch šiat asymetrický, spodná časť musí byť symetrická a naopak. Ak ste extravagantnejšia povaha voľte vyzývavejšie kúsky. Obľúbené sú pestré farby a kvetinové motívy. Nezabúdajte na doplnky ako štýlový opasok, šperky, topánky, ktoré doplnia váš celkový výzor. Myslite však na to, že doplnkami sa dá veľmi veľa vecí zachrániť, ale aj veľa vecí pokaziť.

Kam si ich obliecť

Ako už z názvu vyplýva, sú určené na rôzne kokteil párty, ktoré začínajú neskoro popoludní alebo večer a trvajú obvykle najviac dve hodiny, na recepcie pri rôznych firemných a súkromných udalostiach alebo pri formálnejších udalostiach ako je čaša vína.

Vyberajme podľa typu postavy

Ak už vieme na aký typ udalosti sa koktejlky hodia, ďalším krokom je výber správneho strihu, ktorý bude lichotiť našej postave. Nie každá z nás sa môže pýšiť dokonalou postavou, ale správnym výberom šiat vieme tieto drobné nedostatky zakryť, upriamiť pozornosť na naše prednosti a celkovo tak zviditeľniť našu prirodzenú krásu.

Typ postavy nám teda napovie aký strih je pre nás najvhodnejší:

  • Veža – pre zvýraznenie ženskosti je vhodná nejaká mašľa okolo pása či ozdobný opasok .
  • Hruška – je potrebné opticky rozšíriť ramená, preto vrchný diel šiat voľte svetlejší a dolný tmavší, ramená môžete prekryť šatkou, krk ozdobiť retiazkou.
  • Jablko – výstrih do véčka, dĺžka šiat pod kolená alebo až po zem, topánky na vysokých podpätkoch dokážu postavu opticky zoštíhliť
  • Hodiny – ideálny tvar, dámy tejto postavy si môžu dovoliť obliecť na seba takmer všetky kokteilové šaty
  • Malé prsia – opticky ich môžete zväčšiť mašľou na prsiach, či brošňou
  • Veľké prsia – pre skrášlenie pôvabu vašich pŕs voľte výstrih do tvaru V a sukňu do tvaru A, vaša postava sa vám opticky upraví

Verný spoločník na dlhý čas
Koktejlové šaty sú veľmi vďačným kúskom oblečenia, ktoré si u vás iste nájdu široké uplatnenie pri rôznych príležitostiach. Môžete sa na ne spoľahnúť vždy, keď neviete čo na seba. Preto by ste mali ich výberu venovať dostatok pozornosti a príliš na nich nešetriť. Kvalitný nadčasový kúsok neutrálnej farby môže mať vo vašom šatníku svoje miesto dlhé roky.

Foto: nákupné centrum OTTO