O peniazoch a práci

Verejné zbierky peňazí

Pixmac000075704435Nepochybne sa už každému z vás stalo, že bol na ulici oslovený jednotlivcom alebo partiou ľudí, ktorí zbierajú finančnú pomoc pre dobročinnú akciu. Či už ide o akciu spojenú s bielou pastelkou, hodinu deťom alebo deň narcisov, mali by ste sa o týchto verejných zbierkach dozvedieť viac ešte pred tým, ako vôbec niekde vhodíte svoje extra financie. Jedna vec je, že sa môžete stať veľmi rýchlo obeťou podvodu a vy si naivne budete myslieť, že ste prispeli na dobrú a prospešnú vec a niekomu v núdzi pomohli.

Všetky celoslovenské verejné zbierky sú aj vhodne medializované. Nemusia byť hneď všetko v televíznych novinách, no aspoň na internetových stránkach alebo v časopisoch by ste mali poľahky nájsť podrobnejšie informácie, o čo pri zbierkach ide. Je jasné, že ak máte niekomu dať svoje peniaze, chcete si overiť účel, na aký majú ísť a na čo sa použijú. Dobrou formou sú sms správy prostredníctvom mobilných operátorov, z ktorých celá suma bude použitá na dobročinné účely. Dôverujte, ale preverujte.

V prvom rade si vždy overte, či tá-ktorá skupina, ktorej sa chystáte prispieť, je oficiálne označená. Napríklad pri nedávnej akcii Dňa narcisov boli dobrovoľníci označení stuhami a museli pri sebe nosiť oficiálne potvrdenie s údajmi člena, ktorý mal vek nad pätnásť rokov a bol za korektný priebeh zodpovedný. Ďalším znakom boli aj registračné čísla dobrovoľníkov, ktoré by ste si mohli overiť ich správnosť, ak by ste mali nejaké pochybnosti.

Kasa, do ktorej sa prispieva, by mala byť zapečatená. Tá otvorená už môže značiť, že nie je všetko s kostolným poriadkom. Ak chcete prispieť pár eur na dobrú vec a nie ste si istý, či práve z kasičiek z centier miest poputujú na správne miesto, môžete poslať sms správu. Už takmer každá väčšia dobročinná akcia je sprevádzaná aj sms príspevkami, takže sa nemusíte báť ju poslať. Väčšinou za svoj príspevok dostanete aj malý predmet, to je ďalší zo znakov, že dobrovoľník nie je podvodník.

Foto: pixmac.sk, David Holt – flickr