5 rád, ako si vybrať vhodné spoločenské šaty na stužkovú

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 11. augusta 2015

saty-na-stuzkovu-willelma-salonevamaria.skUž onedlho je tu opäť čas stužkových slávností, na ktorý čakajú najmä všetky budúce maturantky. Počas ich večera majú príležitosť dokonale zažiariť a vychutnať si moment, kedy môžu byť na seba právom hrdé. Stužková slávnosť sa v pamäti zachová navždy, a preto počas nej musí byť všetko naozaj dokonalé. A hlavne vzhľad dievčat, na ktorom si určite nechajú všetky záležať. Jeho základom sú samozrejme spoločenské šaty, ktoré však často predstavujú hlavný kameň úrazu.

Nie vždy vycibrený vkus dievčat môže robiť pri kúpe spoločenských šiat obrovský problém. Väčšinou sa riadia heslom, že čo sa na pohľad páči, to bude aj dobre vyzerať. No to platí len sporadicky. Spoločenské šaty na stužkovú treba voliť tak, aby lahodili postave, vyzdvihovali jej prednosti , naopak, skrývali nedostatky a zároveň sa v nich budúce maturantky cítili čo najviac pohodlne. Prečítajte si preto 5 rád, ako si vybrať tie správne šaty na stužkovú slávnosť.

1. Kokteilky alebo dlhé spoločenské šaty?

Podľa všeobecného protokolu sa krátke koktejlové šaty hodia na menej formálne príležitosti, po dlhých by mali dámy zas siahať na takmer všetky spoločenské udalosti typu plesov. Stužková slávnosť stojí na ich pomedzí, preto je z hľadiska dresscodu úplne jedno, či si dievčatá oblečú kokteilky alebo dlhé spoločenské šaty. Dĺžku šiat je vhodné prispôsobiť proporciám konkrétnej postavy. Vysoké a štíhle dievčatá sa preto nemusia báť priliehavých kokteilok, nižšie dámy, prípadne tie so silnejšou postavou, by mali určite využiť potenciál dlhých šiat. Tie ich dokážu opticky predĺžiť či miernym rozšírením sukne zakryť kilá navyše.

2. Nerobte zo seba sivú myšku, no ani rozžiarenú disko guľu

Na stužkovej chce určite každá mladá dáma zažiariť, no s touto snahou by to nemala ani preháňať. Určite si na stužkovú neobliekajte jednofarebné modely smutných farieb, no ak chcete siahnuť len po jednom odtieni, stavte skôr na veselé pastelové farby, smotanovú, červenú či kráľovskú modrú. Nič nepokazíte ani šatami na stužkovú, ktoré kombinujú dve farby, prípadne obsahujú jemný a zaujímavý vzor. Vyhýbajte sa prehnaným trblietkam či šatám s mohutnými ornamentmi. Aj tu platí, že aplikácia na tkanine dokáže čarovať s postavou. Uvedomiť by si to mali najmä plnoštíhle dievčatá, ktoré dokážu opticky zúžiť šaty s drobným vzorovaním.

3. Využite kúzlo výstrihu

Strih spoločenských šiat sa líši najmä v ich vrchnej časti a dominantou každých je určite výstrih. Ten preto dokáže ohúriť a dámu ozvláštniť. No len v tom prípade, ak je zvolený správne. Na to by mali myslieť opäť dievčatá s nízkou či silnejšou postavou. Výbornou voľbou pre ne je výstrih typu V, ktorý krásne predĺži trup.

saty-na-stuzkovu-maxa-salonevamaria.sk4. Nebezpečné prestrihnutie

Mnoho šiat využíva typické prestrihnutie v oblasti pŕs alebo bokov. To však niekedy dokáže deformovať postavu. Nižšie dievčatá by sa preto mali zďaleka vyhýbať prestrihnutiu pásu. Naopak, priam pre ne sú ideálne dlhé spoločenské šaty na stužkovú, ktoré sa prestrihnutím pod prsiami delia na tretinovú a dvojtretinovú časť.

5. Nezabúdajte na mladistvý vzhľad

Správne šaty na stužkovú slávnosť by mali zvýrazňovať mladosť budúcich maturantiek. Aj preto siahajte po sviežich spoločenských modeloch a formálnejšie kúsky nechajte pre svoje maminy. Určite si ich vyberiete aj z kolekcie Salónu EvaMária. Ponuku si môžete pozrieť na ich webe, v kamennej predajni v Hlohovci a od septembra nájdete novú predajňu už aj v Banskej Bystrici.