Sex a vzťahy

Večne rozhádaní súrodenci: ako tento problém vyriešiť?

Rodičia si musia vedieť poradiť s každou roztržkou medzi súrodencami. Len či pritom postupujeme správne a zastávame neutrálny postoj?! Nemali by sme sa prikláňať na stranu ani jedného z detí, no zároveň sa neodporúča ani trestať či kričať. Okolnosti nás neraz prinútia podľahnúť negatívnym emóciám, až „vybuchneme“.

Potom si vyčítame, že sme deťom viac ublížili, ako dopomohli k dobrým súrodeneckým vzťahom. Zase na druhej strane nie je dobré držať ich v „klietočke“ a izolovať od všetkých neprávostí, s akými sa bežne v živote stretávame. Hádky totiž dokážu vzťahy utužiť a všetci si  taktiež potrebujeme vydobyť svoj rešpekt.

Keď zlá nálada panuje medzi deťmi, je to znamenie, že niečo nie je v poriadku a treba ich nasmerovať k lepším spôsobom. Problémy si dokážu aj v útlom detstve vyriešiť s rovesníkmi bez násilností a ustavičných hádok. Len ich treba k tomu viesť celkom nenápadne.

Čo najviac spolu!

Ak reagujeme podráždene, deti nám neuveria žiadnu lásku ani mierumilovnosť. Súrodeneckým hádkam v rodine dokážete predchádzať, keď im nedáte príležitosť vôbec vzbĺknuť. Podporujte dobrú náladu a príjemné zážitky. Deti majú byť odmala čo najviac spolu, aby sa dobre poznali a neizolovali.

Jedna detská izba zo začiatku vystačí aj dvom, snáď aj trom malým súrodencom. Skôr sa tak naučia deliť, viac sa spoločne zhovárajú a sú k sebe empatickí. Riešia každodenné konflikty, či už v súvislosti s upratovaním alebo pri hre.

Hádky a menšie roztržky vždy boli aj budú. Z pozície rodiča sa musíme viac zamerať, ako ich hravo zvládať. Dôležité sú rozhovory, neodmietanie a počúvanie potrieb svojich detí. Inak to podnieti zlú atmosféru a tú dokážu ventilovať len krikom. Každej domácnosti želáme viac lásky a porozumenia než rozbúrených emócií. Veď hádka medzi deťmi najviac bolí samotných rodičov…

Foto: pixabay.com