Krása a móda

Trochu viac o gravírovaní šperkov z chirurgickej ocele

Dar z lásky v podobe krásneho prstienka či náramku – koho by nepotešil? Ideálnym spôsobom, ako ešte viac zosobniť šperk, ktorý niekomu darujeme, je dať naň niečo pekné vygravírovať.

Viete však, kedy a ako gravírovanie vôbec vzniklo?

O gravírovaní náramkov a iných šperkov

Gravírovanie je jedinečná technológia, vďaka ktorej je možné zdobiť šperky písmom či inými vybranými symbolmi. Celá technológia gravírovania náramkov na ruku, prsteňov či príveskov na retiazky funguje na princípe odoberania jednotlivých vrstiev materiálu z daného šperku.

Z histórie gravírovania

Už naši dávni predkovia sa radi zdobili a túžili vlastniť originálne šperky, preto bolo gravírovanie súčasťou ich života. Počnúc jednoduchým rytím do kameňov a kostí cez zbrane s rytinami až po kráľovské šperky, gravírovanie tu bolo v podstate d počiatku civilizácie. Ryť do kovu, aj do šperkov sa však začalo až v 15. storočí nášho letopočtu.

V súčasnosti sa gravírovanie využíva pri výrobe bankoviek, na razenie mincí a medailí, pečiatok aj iných predmetov. Veľmi obľúbené je stále aj gravírovanie šperkov, pričom dominujú predovšetkým obrúčky a snubné prstienky.

Aj chirurgická oceľ a šperky z nej sa dajú gravírovať

Pokiaľ ide o materiály, za najideálnejšie na gravírovanie sa pokladá zlato, nakoľko šperky z neho sú dostatočne pevné a tvrdé. Gravírovať sa však dá aj do mäkšieho striebra, veľmi tvrdej platiny či obľúbenej chirurgickej ocele. Ak teda máte chirurgické retiazky či iný šperk z tohto materiálu a túžite si naň dať niečo vygravírovať, smelo do toho.

Je však treba zdôrazniť, že o čím tvrdší kov sa jedná, tým je náročnejšie doň gravírovať. Všeobecne však platí, že neexistuje taký materiál, ktorý by bol pre gravírovanie celkom nevhodný. V konečnom dôsledku všetko závisí od samotného rytca, svoje zohráva aj vybraný šperk a či je na ňom dostatok miesta, predsa len nie je jedno, či ide o prsteň s polodrahokamami alebo jednoduchý hladný prstienok a v neposlednom rade mnoho ovplyvní aj zvolená technika gravírovania.

Foto: pixabay.com