Naše zdravie

Kontrolujme svoje telo pri chôdzi, nech sme vitálnejšie

Chôdza je bežným prejavom zdravého a vitálneho jedinca. Tomuto procesu sa učíme približne medzi 12. až 18. mesiacom svojho života. V momente, keď sa dieťa postaví na vlastné, ďalej si celý proces už len upevňuje a zdokonaľuje. Okrem toho v procese vývoja do nej začleňujeme vlastné, osobité prvky, ktoré nás aj pri bežnej chôdzi dokážu ohrozovať. Viete teda, ako držať svoje telo pri chôdzi, aby bola funkčnejšia?

Vieme, že čas nás neustále niekam súri a my už vlastne ani nekráčame, ale bežíme. Ak chcete urobiť naozaj niečo pre svoje zdravie, v momente sa zastavte! Funkčná chôdza je ako „pokračovaním“ správneho držania tela. Vzájomne sa tieto dva procesy dopĺňajú, prepájajú. K chôdzi nepatria žiadne predklony ani úklony, hlava má byť jednoducho predĺžením chrbtice a bradu držte mierne nadvihnutú. Inak si môžete nechtiac osvojiť chôdzu „s hlavou dole“, čím podnietite bolesti a nefunkčnosť svalov.

Ženy, chôdza a zadok. Čo s tým?

K ženám pri chôdzi neodmysliteľne patrí zlozvyk „krútenia zadkom“. Áno, mužom sa na takú chôdzu pozerá príjemne, no pre naše telo to nie je nič prospešné. Keď kráčame, najviac rozhýbať by sme mali len svoje nohy. Napríklad brucho máme stiahnuté a zadok podsunutý.

Neznamená to však, že máme chodiť ako nejakí roboti, ale dopriať svojmu telu primerané uvoľnenie. To sa vzťahuje aj na ramená, pretože na nich si pri správnom držaní tela asi najviac „zakladáme“. Stačí si osvojiť pohyb ramien dozadu a stiahnuť dole, pričom ich potom uvoľníme.

Rada na záver

Veľkým problémom sa stáva aj zlá pozícia, respektíve rytmika rúk. Tými netreba natriasať, no ak sa toho zlozvyku neviete zbaviť, aspoň si osvojte pohyb ruky v rytme vždy s opačnou nohou. Pozor aj na nohy! Vždy najprv došliapnite na pätu až potom prenášajte váhu na špičky. Stačí si osvojiť týchto pár pravidiel a už sa nebudete vracať z vychádzok viac unavené, ako ste odchádzali. Fit chôdza má skutočne svoje benefity!

Foto: pixabay.com