Koľko stojí drevodom? Veľké porovnanie: murovaný dom vs. drevodom.

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 25. januára 2019

Rodinný dom už dávno nie je výsadou bohatých. Váš sen o krásnom dome s vlastnou záhradou nemusí zostať len v hlave. Preneste ho do reality! Porovnali sme za vás murovaný dom s drevodomom a tu sú výsledky. Ak hľadáte cenovo výhodnú a naozaj kvalitnú možnosť, zamyslite sa nad stavbou drevodomu.

Aké sú výhody drevodomu?

Cena drevodomu nie je tak vysoká, ako cena stavby klasického murovaného domu. Výroba samotného montovaného domu je v skutočnosti lacnejšia ako výroba komponentov tvoriacich murovaný dom. Preprava materiálu, stien a panelov je taktiež jednoduchšia v prípade drevodomu. Okrem samotnej výstavby ušetríte tiež prevádzkové náklady. Vaša peňaženka pocíti neustále nárasty cien za energie len minimálne.

Medzi ďalšie výhody drevodomu patrí:

  • Rýchlosť výstavby
  • Odolnosť materiálu voči dažďu, ohňu či zlému počasiu
  • Okamžité sťahovanie
  • Tlmenie hlučnosti
  • Konštantná teplota (bez prehrievania miestnosti alebo zimy zo stien)
  • Vôňa a textúry

Aká je cena murovaného domu a drevodomu?

Ceny drevodomu sú ovplyvnené množstvom faktorov. Medzi dôležité parametre, ktoré ovplyvnia cenu sú:

  • Celková zastavaná plocha
  • Tvar domu a jeho zložitosť
  • Kvalita materiálu

Cena murovaných domov je veľmi rozmanitá. Za 1m2 si spoločnosť môže vypýtať od 800€ do 1500€. Ak pôjde o nenáročnú stavbu veľkosti 100m2, štandardný murovaný dom je možné postaviť od 80 000. Montovaný drevodom s rovnakou výmerou je však možné postaviť od 70 000€ – 90 000€.

Rozdiel je však v kvalitne stavebného materiálu a jeho prevedení. Ak sa rozhodnete postaviť si drevodom, jeho výstavba je technologicky bezpečnejšia. Steny a panely sú vyrobené v špecializovaných halách, kde sú testované v rôznych podmienkach. Navyše sa nemusíte obávať neodborného zachádzania a stresov s pracovníkmi na stavbe. Stavba drevodomu je oveľa rýchlejšia a nasťahovať sa môžete hneď po dostavbe. Dôvodom je fakt,  že nemusíte čakať na zaschnutie jednotlivých vrstiev farieb.

Dôležitým parametrom je taktiež nízkoenergetickosť domu. Podľa legislatívy Európskej únie, do roku 2020 musia mať všetky novostavby skoro nulovú spotrebu energie. Pre montované drevodomy je ich nízka energetická náročnosť samozrejmosťou. Nízkoenergetický dom navyše ušetrí oproti klasickému murovanému domu až 80% energie, čo sa premietne vo vašom rodinnom rozpočte. Ak teda uvažujete nad akoukoľvek stavbou, neopomeňte aj na tento fakt.

Nezabudnite, že na výstavbu ako murovaného domu, tak i montovaného domu je potrebné stavebné povolenie. Pri jeho vybavovaní použite materiál od spoločnosti, ktorá stavbu zastrešuje. Stavebná firma by vám mala poskytnúť aj elektronickú verziu projektu, ktorý budete realizovať. Stavebné povolenie je teda nutné vybaviť aj v prípade murovaného domu, ako aj drevodomu.