Chudnutie a fitness

Chcete si vylepšiť postavu? Skúste to na rotopede!

Rotopedy sú jedným z najšetrnejších fitness zariadení, vďaka ktorým môžete zhadzovať prebytočné kilogramy, dokonca aj v pohodlí domova počas sledovania obľúbeného seriálu. Pomôžu vám zlepšiť si kondíciu, schudnúť a posilniť si svaly, najmä tie na nohách a na bruchu a pritom nepredstavujú na vaše kĺby nadmernú záťaž. Tak čo, idete do toho?

Prečo je rotoped skvelý na chudnutie?

Oproti iným druhom cvičenia, najmä v porovnaní s behom, či už von alebo na bežiacom páse, má rotoped obrovskú výhodu – je šetrný k vášmu telu. Približne dve tretiny vašej hmotnosti pri tréningu na rotopede nesie jeho sedadlo, takže si nepreťažujete kĺby a väzy. Práve z tohto dôvodu sa cvičenie na rotopede odporúča aj ľuďom s veľkou nadváhou, pre ktorých býva chudnutie inými spôsobmi veľmi náročné.

Na rotopede teda môže trénovať takmer každý – ľudia bojujúci s obezitou, seniori alebo aj osoby po úrazoch, ženy aj muži. Ak túžite po tom, aby kilogramy klesali, nepotrebujete žiadne zložité tréningové plány, stačí si sledovať tepovú frekvenciu. Cvičenie na rotopede naozaj nie je žiadna veda a zvládnete to aj vy. Doprajte si poriadny intervalový tréning a spaľujte tuky striedaním mierneho a rýchleho tempa.

Obľúbený stroj v domácej posilňovni

Rotoped patrí vďaka početným výhodám medzi stálice domácich posilňovní ale aj fitness centier a nie je sa čomu čudovať. Je to perfektný nástroj na kardio v akomkoľvek počasí. Ušetrite na permanentke do fitness centra a tiež čas, ktorý by ste strávili cestou do posilňovne a naspäť domov, cvičiť môžete predsa hneď rovno v obývačke popri pozeraní filmov či iných obľúbených aktivitách.

Na rotopede sa môže vystriedať celá rodina, stačí si ho len nastaviť na svoju výšku, aby ste cvičili v správnej polohe. To, že je niečo s vašou polohou v neporiadku, vám budú signalizovať najmä bolesti chrbta, vtedy by ste mali venovať pozornosť správnemu nastaveniu výšky sedadla a polohovaniu riadidiel.

Koľko stojí rotoped a ako vybrať ten najlepší?

Investícia do rotopedu nemusí byť veľká. Pred nákupom sa treba zamyslieť predovšetkým nad tým, ako často na ňom chcete cvičiť, či ste začiatočník alebo pokročilý a zohľadniť potrebujete aj vašu hmotnosť, aby ste si vybrali model s dostatočnou nosnosťou.

Stretnúť sa môžete s mechanickým, magnetickým alebo elektromagnetickým rotopedom s rôznymi hmotnosťami zotrvačníkov. Mechanické rotopedy sú najlacnejšie a postačia vám, ak sa zameriate na udržiavanie kondície a neplánujete na ňom absolvovať príliš náročné tréningy. Ak budú vaše tréningy intenzívnejšie, častejšie a potrpíte si na tichý a plynulý chod, mali by ste si vybrať skôr magnetický alebo elektromagnetický rotoped so zotrvačníkom minimálne 8 kg a viac.

Aké chyby pri cvičení na rotopede nerobiť

Každý by sa k vysnívanej postave najradšej dostal čo najrýchlejšie, preto by mnohí z nás neváhali krútiť pedálmi rotopedu dennodenne, poháňaní vidinou rýchleho schudnutia. Nezabúdajte však na to, že vaše telo si vyžaduje aj čas na oddych, ten je tiež veľmi dôležitý a svaly sa potrebujú zregenerovať. Nie je ideálne naložiť si hneď na plecia čo najviac, efektívnejšie je trénovať približne trikrát až päťkrát do týždňa a postupne zvyšovať náročnosť, no neprekračovať svoje limity.

Neignorujte svoj tep. Rotopedy sú vybavené inteligentnými počítačmi s displejom, na ktorom si môžete sledovať svoju tepovú frekvenciu a udržiavať cvičenie v hladine optimálnej na chudnutie. Nevytáčajte svoj tep na maximum, držte sa v aeróbnom pásme.

Máte pocit, že pri chudnutí zrazu stagnujete a kilá padajú dole nejako pomalšie? Netreba hneď lámať nad rotopedom palicu, skôr sa treba zamyslieť nad tým, či doprajete svojmu telu dostatok času na regeneráciu, pomôcť môže aj zmeniť tréning alebo jedálniček a dbať na správny pitný režim. Stagnácia pri tréningu nie je nič mimoriadne, telo jednoducho potrebuje nové podnety, takže meňte intenzitu, dĺžku, záťaž a vzdialenosť, ktorú na rotopede prejdete.