Naše zdravie

Ako chrániť pokožku pri opaľovaní?

Ak sa opaľovaniu nevenuje náležitá pozornosť, môže znamenať nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Nadmerné vystavenie sa UV žiareniu v slnečných lúčoch môže viesť k bolestivým popáleninám, z dlhodobého hľadiska k tvorbe vrások, strate kolagénu v pokožke a v najhoršom prípade ku vzniku rakoviny kože.

Ak chcete z pobytu na slniečku získať čo najviac benefitov, mali by ste sa naučiť chrániť svoje telo.

V ktorých hodinách je opaľovanie sa bezpečnejšie?

V našich zemepisných šírkach sú slnečné lúče najintenzívnejšie zhruba od 10.00 do 16.00 (platí pre leto). Pobytu na slnku v tomto časovom rozmedzí je lepšie sa vyhnúť, najmä ak sezónu opaľovania sa len začínate. Opaľovanie mimo týchto hodín možno potrvá dlhšie, no bude bezpečnejšie.

Kedy aplikovať kozmetiku na opaľovanie?

Oleje či krémy na opaľovanie sa odporúča aplikovať aspoň 30 minút pred odchodom von; čím skôr prípravok nanesiete, tým lepšie sa vstrebú do pokožky a tým viac budú účinnejšie. Pokiaľ ide o ochranný faktor, odporúča sa aspoň 30tka. Treba dodať, že kozmetika na opaľovanie nezabraňuje vzniku popálenín od slnka, ale skôr predlžuje bezpečný čas, ktorý na slnku môžete stráviť bez rizika vzniku popálenín.

Miesta, na ktoré sa zabúda najčastejšie

Na ľudskom tele sa nachádza niekoľko špecifických oblastí, ktoré sú pomerne zraniteľné a na ktoré sa v súvislosti s ochranou proti UV žiareniu až príliš často zabúda. Hovoríme najmä o oblastiach pod kolenami, okolo lakťov, nosa, brady či uší. Zvlášť citlivé sú pery, na ktoré by sa mal používať ochranný balzam, či oči – na ich ochranu by sa mali použiť okuliare s UV filtrom.

Urýchľovanie sa nevypláca

Odborníci neodporúčajú používanie rôznych prípravkov a metód na urýchlenie opaľovania. Všetky podobné kroky totiž výrazne zvyšujú pravdepodobnosť spálenia pokožky, čo zase zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Jemný a postupným spôsobom docielený bronz predstavuje najbezpečnejšiu možnosť, ako získať prirodzené a trváce opálenie. Nie rýchle, ale bezpečné opaľovanie je nadovšetko.

Ako to vlastne funguje pri opaľovaní?

Ak je pokožka vystavená slnečnému žiareniu, spúšťa sa tvorba melanínu. Ide o tmavý pigment, schopný absorbovať UV žiarenie a tým chrániť pokožku pred poškodením. Preto sa bledšia pokožka ľahšie spáli – má menej melanínu, ktorý by UV lúče absorboval.

Akú kozmetiku na opaľovanie používať?

Krémy na opaľovanie Photoderm sú tým správnym spoločníkom na letných i zimných dovolenkách. Ponúkajú ochranu proti UVB aj UVA žiareniu, navyše podporenú ochranou na úrovni DNA buniek.  Použitím opaľovacej kozmetiky Photoderm môžete predchádzať degeneratívnym zmenám buniek, ktoré sa môžu postupom rokov prejaviť predčasným starnutím kože a stratou jej elasticity. Výhodné balíčky kozmetiky Photoderm, ako aj informácie o ich zložení či aktuálnej súťaži o balíčky na mieru môžete získať na webe Photoderm.sk.