4 účinné triky ako bojovať s hrdzou, ktoré nájdete v kuchyni

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 22. novembra 2018

Hrdza sa neobjavuje len na vchodových dverách, strechách či plotoch. V domácnosti sa jej taktiež častokrát nevyhneme. Je možné bojovať s hrdzou aj bez použitia špecializovaných produktov? Odborníci sa zhodujú v tom, že hrdzu je možné odstrániť aj za pomoci produktov z vašej kuchyni. Ich použitím sa čiastočne hrdze zbavíte, no problém sa nevyrieši z dlhodobého hľadiska.

Farby na hrdzu sú účinným pomocníkom na železné i kovové materiály. Sú vhodné na oceľové konštrukcie, strechy či bránky. Výhodou antikoróznych farieb je, že zvyšujú životnosť a kvalitu materiálov. Ak momentálne nemáte dostupné farby na hrdzu, čiastočne vám môžu pomôcť aj jednoduché riešenia, ktoré nájdete v kuchyni. Tu je niekoľko tipov ako sa zbaviť hrdze domácimi produktmi.

  1. Ocot

Obyčajný biely ocot sa iste nachádza v každej domácnosti. Ak ste objavili hrdzu na malých kovových či železných predmetoch, skúste ich namočiť na niekoľko hodín do fľašky s octom. Fľašou raz za čas potraste. Skrutky alebo iný predmet vyberte a opláchnite vodou. Ak sa chcete zbaviť hrdze na väčšej ploche, vlejte ocot do rozprašovača a pravidelne plochu postriekajte a utrite.

  1. Citrón a soľ

Hrdza sa môže objaviť naozaj všade. Osvedčeným receptom je použiť citrón a soľ. Nasypte túto zmes na hrdzu a nechajte pôsobiť hodinu. Následne hmotu očistite. Ak ste sa hrdze nezbavili kompletne, proces zopakujte. Citrón a soľ sú účinným prostriedkom na zbavovanie sa hrdze na oblečení.

  1. Sladené nápoje

Sladené nápoje hnedastej alebo čiernej farby sú taktiež účinným prostriedkom. Nápoj jednoducho vylejte na WC či vaňu a následne ich očistite vodou.

  1. Kefa

Účinným pomocníkom v boji proti hrdzi je bežne dostupná drôtená kefa. Mechanicky odstráni zhrdzavené časti rýchlo a jednoducho. V prípade, ak sa chystáte odstrániť hrdzu na väčších plochách, využite elektrické kefy do brúsky.

Babské recepty môžu pomôcť, no problém neriešia. Ak sa zbavíte hrdze, nezabúdajte aj na prevenciu vo forme farieb proti hrdzi.