Ako si vybrať nočné osvetlenie do spálne?

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 12. marca 2019

Každá spálňa musí navodzovať príjemnú relaxačnú atmosféru k oddychu a spánku. Pri zariaďovaní spálňového interiéru by sme preto mali minimalizovať všetky rušivé predmety a doplnky. Do spálne nepatrí hlučná hudba ani ostré svetlo. To vás bude zbytočne vyrušovať a negatívne ovplyvňovať vašu relaxáciu. Pre niekoho také nevyhnutné, pre iných len dekoratívne – ako si teda vybrať vhodné osvetlenie do spálne?

Prvou zásadou je vytvoriť príjemné intímne, respektíve jednoduché osvetlenie, ktoré nebude izbu osvetľovať po celú noc. Využíva sa pred spaním napr. pri čítaní kníh, vstávaní k bábätkám, alebo ak v noci potrebujete vziať lieky, napiť sa či ísť na toaletu. To všetko trvá len niekoľko minút. Potom sa má svetlo zhasnúť a ďalej spať pri absolútnej tme. V noci sa treba vyhnúť hlavnému stropnému osvetleniu, pretože je ostré a dosť rušivé. Ešte viac sa to vzťahuje na typické lustrové osvetlenie. Ak už potrebujete v noci zažať hlavné osvetlenie, majte k dispozícii zospodu zatienené, rovnomerné svetlo. Je to taká zlatá stredná cesta bez výrazných kontrastných farieb pre pokojný spánok.

Nočné osvetlenie s jednoduchou manipuláciou a bez rušivých farieb

Najideálnejšie je mať v noci po ruke tlmené svietidlo malých nočných lámp. Najčastejšie sú to tie, ktoré si umiestnime na nočné stolíky. Moderné a veľmi praktické sú aj dotykové nočné lampy. Tie sa umiestňujú často aj deťom do izbičiek. Pred spaním na čítanie sú ideálne závesné svietidlá nad posteľ. Väčšinou majú nastaviteľné, flexibilné rameno pre lepšiu manipuláciu a miestnosť osvetlia len v požadovanom uhle. Treba si však farbu svetla vyberať zo spektier teplej bielej.

V súčasných nábytkových zostavách, konkrétne na manželských posteliach sa často zavádza zápustné bodové led osvetlenie. Lemuje okraj postele a vy si ho podľa potreby môžete kedykoľvek zapnúť. Do väčších spální sa často umiestňujú stojanové lampy na jednoduché premiestňovanie po miestnosti. To je aj ich hlavnou výhodou.

Niektoré z nich možno upevniť do podlahy alebo využiť len podstavec na rovnováhu celej lampy. Nočné osvetlenie potrebujeme mať na dosah aj v spálni. Treba sa však naučiť používať ho len v nutných prípadoch. Inak je ohrozená vaša relaxácia a možno aj intimita, ktorá patrí do každej spálne.

Foto: pixabay.com