Šetrenie pre svoje deti

Autor: Bc. Karina Miartanová, Publikované: 24. júna 2018

Budúcnosť vašich detí je z veľkej časti vo vašich rukách a to najmä v čase, kedy ešte nie sú úplne schopní alebo dostatočne vyspelí na to, aby rozhodovali sami za seba. Práve vy v role rodičov dokážete vášmu potomkovi pomôcť vo veľkej miere, aby mal v budúcnosti ľahší a pohodlnejší rozbeh na vlastné nohy. Aké sú spôsoby šetrenia pre vaše dieťa, aby išlo o výhodné odkladanie peňazí bokom?

Pri dospievaní a odchode zo strednej školy sú najbežnejšími krokmi vedúcimi na vysokú školu alebo priamo do práce. Oba životné štýly si často vyžadujú finančný základ, na ktorom by mohli začať budovať život.

Vkladná knižka

Najbežnejším spôsobom šetrenia pre vaše deti je pravidelné odkladanie peňazí na vkladnú knižku, ktorú im potom pri nejakej príležitosti odovzdáte s ušetrenou čiastkou peňazí. Menšou nevýhodou pri vkladných knižkách je to, že peniaze nijako nepracujú, nie je na nich žiadny úrok, nenarastá ich hodnota. Ďalej je veľmi jednoduché peniaze z knižky zobrať a minúť ich, keď potrebujete. Zamyslite sa teda, či je toto tá správna cesta a či dokážete na peniaze nesiahať.

Sporenie

Druhou obľúbenou možnosťou je sporenie, ktoré si môžete nastaviť dopredu na niekoľko rokov a v prípade, že ho udržíte, budú sa vám načítavať úroky. Avšak, pozor na vybranie peňazí skôr, za čo budete mať poplatok a o časť peňazí prídete. Nastavte si pravidelné splátky tak, aby vás to neobmedzovalo, ale aby ste zároveň svojmu potomkovi našetrili dostatočnú sumu, ktorá mu pomôže na rozbeh do života.

Ešte jeden bežný spôsob sú termínované účty, kde vaše peniaze aktívne pracujú. Takto môžete mať tieto účty niekoľko rokov a potom sa vaše dieťa rozhodne, či si ich nechá, alebo peniaze vyberie a použije ich na potrebné.

Foto: pixabay.com