Naše zdravie

Takto spoznáte zápal močových ciest

Zápal močových ciest je infekcia v ktorejkoľvek časti močového systému, a teda môže vzniknúť v obličkách, močovodoch, močovom mechúre a močovej trubici. Najčastejšie sa stretávame so zápalom dolných močových ciest – teda so zápalom močového mechúra a močovej trubice. Toto ochorenie postihuje prevažne ženy, ale riziko vzniku infekcie je aj u mužov. Zápal so sebou nesie hneď niekoľko sprievodných príznakov, vďaka ktorým ho určite len tak ľahko neprehliadnete. Navyše, jeho zanedbanie a podcenenie prvých príznakov môže mať na váš zdravotný stav vážny dopad, kedy sa celý zápal z dolných močových ciest rozšíri až do obličiek. Liečba pozostáva predovšetkým z užívania antibiotík, no ako sa hovorí, najlepším liekom je práve prevencia, vďaka ktorej sa s týmto ochorením nemusíte vôbec stretnúť.

Medzi základné príznaky zápalu močových ciest patria:

  • Silné a trvalé nutkanie na močenie
  • Časté močenie po veľmi malých množstvách
  • Pocit pálenia pri močení
  • Zakalený, jasne ružový alebo červený moč – znak výskytu krvi v moči
  • Silne zapáchajúci moč
  • Bolesť panvy u žien

V prípade vážnejšieho zápalu, ktorý už postihol aj obličky, medzi časté príznaky patria:

  • Bolesť v hornej časti chrbta a na boku
  • Vysoká horúčka
  • Zimnica a triaška
  • Nevoľnosť
  • Zvracanie

Príčiny

Príčinou infekcie močových ciest je zvyčajne vstup baktérií do močových ciest cez močovú trubicu, kedy sa následne začnú množiť v močovom mechúre. Aj keď je močový systém navrhnutý tak, aby zabránil vstupu takýmto „mikroskopickým votrelcom“ a následne ich rozmnožovaniu, tieto obranné mechanizmy niekedy zlyhávajú. Zväčša tomu tak býva pri oslabenej imunite. Vo väčšine prípadov sa s tým organizmus dokáže vysporiadať aj sám, no akonáhle sa baktériám podarí uchytiť, prerastie ich výskyt až k samotnému zápalu, kedy je potrebné vyhľadať lekára, prípadne si zabezpečiť voľnopredajné liečivá. Možnou príčinou vzniku zápalu môže byť aj pohlavný styk, menopauza, či dokonca aj niektoré typy antikoncepcie.

Prevencia a liečba

Pri liečbe zápalu vám váš lekár pravdepodobne predpíše antibiotiká, no zmierniť nepríjemné príznaky tohto ochorenia môžete aj voľnopredajnými liekmi. Rátajte s tým, že zápal močových ciest nie je ochorenie, ktorého sa zbavíte zo dňa na deň, a budete tak musieť ostať na niekoľko dňovej PNke, nakoľko samotné symptómy ochorenia vás prinútia chodiť každú chvíľu na toaletu. V rámci prevencie sa odporúča piť veľa tekutín. Voda je všeliek na množstvo ochorení, a nakoľko pomáha riediť moč a jej konzumácia spôsobuje častejšie močenie, postará sa o vyplavenie baktérií skôr, než vznikne infekcia. Preventívne sa odporúča aj piť brusnicovú šťavu, po močení sa utierať spredu dozadu a po pohlavnom styku vyprázdniť močový mechúr, čím rovnako vyplavíte všetky baktérie, ktoré by mohli spôsobiť zápal.