Prvá full-time práca

Autor: Bc. Karina Miartanová, Publikované: 1. augusta 2017

Letné ročné obdobie je každoročne pre veľkú časť absolventov škôl poslednými voľnými prázdninami, po ktorom sa zrejme budú musieť vrhnúť do života dospelých ľudí. Ten zahŕňa samostatné bývanie, staranie sa o domácnosť, platenie si výdavkov a pravidelné chodenie do práce a zarábanie peňazí. To sa všetko môže zdať pod rodičovskou strechou s finančnými príspevkami ako bezproblémová zmena, až keď k tomu naozaj príde a vy si uvedomíte, že život po ukončení školy nie je až taký jednoduchý.

Správny výber pozície

Pre mnohých absolventov bude práca po škole prvou reálnou prácou na plný úväzok, do ktorej budú musieť chodiť každý deň minimálne na osem hodín a už si nebudú môcť len tak zobrať deň, dva či týždeň voľna. Je dôležité vybrať si správnu pozíciu a kvalitného zamestnanca, u ktorého sa chystáte začať pracovať. Na vašom životopise sa nebude dobre vynímať zmena zamestnania po pár mesiacoch. Musíte zvoliť nielen to, koľko budete zarábať, ale aj to, či vás bude práca napĺňať. Nadarmo budete chodiť do práce za nadpriemernú mzdu, keď váš život mimo nej bude úplne bez radosti a šťastia.

Pracovná morálka

Nastaviť sa na pracovnú morálku bude zrejme to najťažšie, čo vás ako absolventa školy čaká. Keď zmeškáte raz, zrejme sa nič nestane. No ak sa to bude opakovať, môžete si nad sebou budovať nemalý problém. Preto sa musíte nastaviť na zodpovedný život dospelého človeka, ktorý je dochvíľny a uvedomuje si svoje povinnosti a všetky následky, ktoré môžu plynúť z nedbalého správania v práci.

Pre nových zamestnancov je dôležité ukázať sa v tom najlepšom svetle a urobiť ten skvelý prvý dojem na svojho zamestnávateľa a nových kolegov, ktorí sa môžu stať aj priateľmi. Je dobré, ak si vybudujete pozitívne vzťahy na pracovisku, pretože tie sa vám môžu neskôr zísť ako v práci, tak aj v osobnom živote.

Foto: pixabay.com