Krása a móda

Opaľovacie prípravky patria aj do hôr. Ako si vybrať tie správne?

Ak sa v najbližšie dni chystáte do hôr na lyžovačku alebo len tak zrekreovať na čerstvom vzduchu, zvážte na aké špecifiká v starostlivosti o pleť sa budete musieť zamerať. Pleť potrebuje aj v zime byť dostatočne hydratovaná a chránená pred účinkami slnečného žiarenia. Áno, ani do hôr sa nepúšťajte bez svojej SOS kozmetickej taštičky!

V zime sa nám nechce veriť, že aj opaľovacie prípravky sú nevyhnutné počas pobytu vonku. Slnko vrhá lúče stále, celoročne. Rozdiely môžeme bádať len v ich odraze, nadmorskej výške a zemepisnej polohe. Zhruba by sme mohli povedať, že postupným nárastom nadmorskej výšky vzrastá aj pôsobenie UV žiarenia. Preto nie je ničím výnimočným, že viaceré po príchode z hôr bádate intenzívnejšie opálenie, než ste dosiahli v lete pri mori.

V zimnom období sa nespoliehajte ani na hrubšiu vrstvu oblečenia, lyžiarsku výbavu či ustavičný pocit chladu. Najlepšou prevenciou je používanie špeciálnej horskej slnečnej kozmetiky. Okrem pleti si chráňte aj okolie očí (aj keď ich zakrývajú slnečné okuliare), pery a odhalené časti rúk alebo krku.

Špecifiká opaľovacích krémov do hôr

Tento typ slnečnej kozmetiky by mal byť vyvinutý pre dlhodobejší pobyt na intenzívnom slnku. Tomu zodpovedá napríklad veľmi vysoký faktor ochrany (50+) pri minimálnom prenikaní lúčov a poškodzovaní citlivých štruktúr pleti. Výhodné je uprednostniť prípravky s ľahkou, krémovou konzistenciou. Nanášanie absolvujte na čistú, osušenú pleť.

Prípravky horskej slnečnej kozmetiky by mali byť zvlášť vodoodolné. Tieto opaľovacie krémy dokážu do istej miery odolávať potu, no ich nanášanie je nutné zopakovať po 2 hodinách. Sú navrhnuté pre zvlášť citlivé časti tváre, na ktoré vplýva aj silný vietor či mráz. Horská slnečná kozmetika by mala byť obohatená aj o aktívne zložky, ktoré pleť chránia pred začervenaním až spálením. Ich prídavnou látkou je často aloe vera, zinok alebo panthenol.

Foto: pixabay.com