O peniazoch a práci

Nováčik v práci

Z času na čas sa dostaneme v živote do situácie, kedy potrebujeme zmenu. Tí menej odvážni len tento pocit nechajú prejsť a nič s ním nerobia, tak sa často dostávajú do depresie a sú nešťastní. Avšak ľudia, ktorí naberú odvahu a idú naplno do neznámeho, z toho všetkého vyjdú skvele. Jednou z bežných zmien, ktorú ľudia vo svojom pracovnom živote robia, je zmena zamestnávateľa. To sa môže pre niekoho zdať banálne, no s druhým človekom to môže poriadne zamávať. Ako sa vy vysporiadavate s novou prácou?

Zmena je život

Svoju prácu nemeníme vo všeobecnosti príliš často. Sú síce ľudia, ktorí nevydržia na jednom mieste dlhšie než rok a neustále chodia od jedného zamestnávateľa k druhému, no väčšina ľudí má približne tri až štyri zamestnania za život. Niektorí ľudia až extrémny nízky počet, a to je jeden či dvaja. V práci si nielenže budujete kariéru, ale aj svoj osobný priestor. To môže byť práve pri častej zmene pracoviska veľmi náročné. Nováčik v práci má začiatky naozaj ťažké.

Vyvyšovanie sa nad novým kolegom

Je to takmer bežné, že zabehnutý pracovný kolektív nerád prijíma nových členov. Ide o akúsi nevyrieknutú konkurenciu a začlenenie do tímu môže trvať naozaj dlho. Nováčik v práci sa tak nemusí cítiť príjemne a do práce chodí, lebo musí. Na obedy ho nezavolajú, po práci na kávu nie je pozvaný a interné vtipy nerozumie. V práci je naozaj dôležitá interakcia s kolegami a ak toto nefunguje, môže byť naozaj frustrujúce prísť ráno do práce a odviesť dobrú robotu cez deň.

Čo sa nováčikom ešte môže stať je to, že nakoľko sa chce všetkým zapáčiť a dokázať, že miesto si zaslúži, urobí všetko, čo mu ostatní povedia. A tí to začnú využívať. A potom tá najhoršia, často označovaná „špinavá“ práca, ostane na pracovného benjamína. Musíte si vedieť povedať nie a vysvetliť slušne kolegom, že toto nie je náplňou vašej práce, prípadne, že toho máte dosť svojho. Nesnažte sa zapáčiť za každú cenu, pretože prácu ste dostali pre svoje schopnosti a zaslúžiť si ju!

Foto: pixabay.com