Naše zdravie

Nechcete sa rozprávať o hemoroidoch? Len aby sa to nezhoršovalo…

Témy spojené s vyprázdňovaním, stolicou a problémami v intímnych partiách nie sú nikomu príjemné. Je to však prirodzené a skryť sa predtým ešte nikomu nepodarilo – ani mužom, ani ženám. Ak máte čo i len malé „podozrenie“ na hemoroidy, nezostávajte s nimi doma, ale podrobte sa liečbe. Samy len tak nezmiznú…

Pribúda pacientov s problémami pri stolici? Ak áno, môže to byť nielen vekom, starnutím či genetikou, ale aj naším nezdravým životným štýlom. Prvotné príznaky zbadáte až po stolici, ktorá môže byť s prímesou krvi alebo sa objaví na toaletnom papieri. Mnohí sa sťažujú na častejšie nutkanie na potrebu, respektíve aj po stolici majú pocit, že sa nedostatočne vyprázdnili. V intímnych partiách pociťujú svrbenie, pálenie a to ich neraz vyradí z bežného fungovania.

Nič príjemné a navyše zahanbujúce – Navzájom si preto pomáhajme!

Hemoroidy (alebo zlatá žila) nás postihujú najčastejšie v strednom a starobnom veku. Vtedy už máme väčší „nábeh“ na ochabnutie svalstva a tkanív. Rizikovou skupinou sú aj mladší, ktorí vykonávajú sedavé zamestnanie, respektíve ho nestriedajú s pravidelným pohybom. Hemoroidy sa objavujú aj u žien počas tehotenstva. Môžu na ne trpieť aj tí, čo pri práci dvíhajú ťažšie nástroje. Hrozia aj vám, ktorí ste si „obľúbili“ vysedávať na toalete.

S hemoroidmi nie je žiadna sranda, pretože od malých sa môžu vyskytnúť až trvalo vyčnievajúce. Vyšetriť vás musí lekár a až ten určí, či už nie je nutný chirurgický zákrok. Pri neliečení tohto problému hrozí nielen nepríjemné svrbenie, ale aj zápaly a infekcie. Sťaženú tak budete mať stolicu, aj bežné sedenie a sprchovanie.

Mnohí pacienti to riešia sedavým kúpeľom v odporúčaných odvaroch z dubovej kôry, no môže ísť len o krátkodobú úľavu. Bežným opatrením je aj zmena stravy – obohatiť ju o vlákninu, vitamínové preparáty proti zápche a zlepšiť svoj pitný režim.

Foto: pixabay.com