Bývanie a záhrada

Máte doma drevenú podlahu? Na toto pri jej údržbe nezabúdajte

Drevená podlaha je snom mnohých milovníkov nadčasových prírodných materiálov. Ako sa však ale o ňu správe starať tak, aby vám robila radosť dlhé roky?

Drevo je prírodný materiál, ktorý dodá teplo a unikátnu atmosféru každému interiéru. Nezáleží na tom, či je dizajn vášho interiéru rustikálny, alebo moderný, drevenou podlahou nič nepokazíte. Ak ste sa rozhodli tento typ podlahy, určite by ste mali vedieť, ako sa o ňu starať čo najlepšie. V opačnom prípade sa môže stať, že rýchlo stratí svoju krásnu a jedinečný lesk. Toto by ste mali robiť, aby sa vás oprava drevenej podlahy netýkala.

Začnite teplotou a pozor na vodu!

Drevo je materiál, ktorý citlivo reaguje na vlhkosť vzduchu v miestnosti. Ak je vlhkosť príliš vysoká, drevo prirodzene zväčší svoj objem. V suchom prostredí zas môže začať praskať. Pre krásnu drevenú podlahu by ste sa preto mali snažiť udržať teplotu v interiéri okolo 20 stupňov Celzia a vlhkosť v rozmedzí od 45% do maximálne 60%.

Ďalším dôležitým faktorom je i samotná voda. Ak na drevenú podlahu vylejete vodu, určite neváhajte a čo najskôr ju dôkladne utrite a povrch vysušte. V opačnom prípade riskujete nepekné fľaky a znehodnotenie jej vzhľadu. Vode sa snažte vyhnúť aj pri samotnom čistení. Handru alebo mop pred kontaktom s podlahou poriadne vyžmýkajte.

Pri čistení podlahy z tohto materiálu sa snažte vyhnúť agresívnym chemickým čističom. Siahnite po jemných, ideálne prírodných čističoch, pri ktorých ste si istí, že vašej podlahe neuberú na kráse.

Viac ako čistenie

Okrem každodenného čistenia, je netreba zabúdať ani na pravidelnú starostlivosť v podobe olejovania podlahy. Olejovanie drevenej podlahy pomáha vyplniť póry dreva a chrániť ho tak pred vlhkosťou či nečistotami. Na trhu nájdete nespočetné množstvo olejov. Niektoré majú podlahu vyplniť, iné jej dokážu navrátiť stratený lesk i farbu.

Pred olejovaním podlahy je potrebné dôkladne povysávať a následne aplikovať vybraný olej podľa návodu a inštrukcií na obale. Pred samotným ošetrením by ste však mali rátať s tým, že po nej istý čas nebudete môcť chodiť.

Pravidelnosť olejovania je zásadná, no môže sa líšiť od tohto, v akom priestore drevenú podlahu máte. Na frekventovaných miestach, akými sú vstupná hala či obývačka môžete túto procedúru opakovať približne každé tri mesiace. V spálni úplne postačí raz ročne.

Nočnou morou každého majiteľa sú tiež škrabance a iné mechanické poškodenia. Ak im chcete predísť, je dobré nalepiť na nohy stoličiek či stolov špeciálne chrániče, ktoré zabránia nepríjemným prekvapeniam. Ak sa na vašej podlahe objaví väčší škrabanec alebo poškodenie, neváhajte sa obrátiť na odborníkov.

Foto: Pexels