Bývanie a záhrada

Lopatkovec – nenáročná izbová rastlina

Lopatkovec sa po latinsky nazýva Spathiphyllum a je to obľúbená izbová rastlina, ktorá sa radí medzi trvalky. Jej slovenský názov získala vďaka svojmu tvaru, ktorý pripomína lopatku. Súkvetie rastliny je biele alebo zelené a kvitne zhruba dva mesiace, prevažne v jarnom období alebo niekedy aj v jesennom.

Lopatkovec je rozšírený hlavne v tropických oblastiach Ameriky alebo v juhovýchodnej Ázii. Existuje ho viac ako 50 druhov a v závislosti od druhu dorastá do rôznych veľkostí. Menšia odroda môže siahať do výšky 20 cm a tá najvyššia aj do výšky 120 cm.

Mnoho ľudí netuší, že Lopatkovec je pre domáce zvieratá nebezpečný. Dôvodom je, že obsahuje nebezpečnú látku šťavelan vápenatý, ktorý môže psom alebo mačkám spôsobiť zápal žalúdka, čriev alebo slizníc

Pestovanie Lopatkovca

Lopatkovec je izbová rastlina, ktorá je nenáročná na pestovanie a teda sa jej darí i v priestoroch, ktoré nemajú dostatok slnečného svetla. Pokiaľ ju vystavíte na priame slnko, môžu jej začať žltnúť listy.

Čo sa týka zalievania, treba si dať pozor na jeho prelievanie.  Zemina nemá byť veľmi mokrá, ale ani príliš suchá. Ideálne, ak bude len jemne vlhká. Počas leta treba Lopatkovec polievať dvakrát do týždňa a v zime bude stačiť, ak ho polejete iba jedenkrát do týždňa. Ideálne je používať odležanú vodu, pretože táto rastlina je citlivá na chlór, ktorý sa nachádza vo vode.

V prípade Lopatkovca treba dať obzvlášť pozor, aby nezačali hniť korene. Môže sa tak stať, ak je použitý nesprávny kvetináč. Túto izbovú rastlinu treba zasadiť do kvetináča, ktorý má na spodnej časti dierky, čo umožňuje odvádzanie nadbytočnej vody.

Starostlivosť o Lopatkovec

Lopatkovec síce nie je náročný na starostlivosť, treba mu však venovať aspoň raz alebo dvakrát do roka malú pozornosť. Na jeho listy sa usadzuje prach, ktorý treba očistiť. Použiť môžete navlhčenú handru a priamo očistiť jednotlivé listy alebo jednoducho môžete celú rastlinku osprchovať.

Ak sa tejto izbovej rastline darí, časom ju bude nutné presadiť. Treba tak spraviť v prípade, keď zaregistrujete, že sú prehustené alebo zdeformované listy.