Klin sa klinom vybíja

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 6. júna 2013

Vstávate ráno s pocitom, že si potrebujete bezodkladne zapáliť cigaretu, zapnúť internet či zahrať hru? Raz za čas je všetko v poriadku, no pokiaľ zažívate takúto chuť pravidelne, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či nie ste závislá. Závislosť vám môže spôsobiť nemalé problémy v osobnom, ale aj pracovnom živote, o financiách nehovoriac. Pozrite sa na svoj život triezvymi očami a napravte, čo sa dá.

Prvým a veľmi dôležitým krokom, ako môžete začať pracovať a bojovať proti svojej závislosti, je uvedomenie si, že nejakú máte. Nie je hanba priznať, že ste závislá, pretože rodina a ľudia okolo vás vám nepochybne ochotne pomôžu. So závislosťou by ste mali pracovať nielen podľa jej typu, ale aj závažnosti. Inak postupujete pri silnom dlhoročnom alkoholizme a úplne odlišne pri závislosti, ktorej predmetom je závislosť hrania výherných automatov.

Ak usúdite, že s vašou závislosťou ste schopná bojovať sama a nie je taká vážna, aby potrebovala odborníka, začnite neodkladne. Nájdite si záujmy a činnosti, ktoré vás budú baviť a zbavia vás myšlienok na hazardné hry, alkohol, cigarety či internet. Keď budete mať záľuby, ktoré vás budú baviť, spôsobovať radosť, závislosť by mala ísť na druhú koľaj. Chodievajte von s priateľmi, čítajte knihy, pozerajte filmy, cvičte. Zamestnávajte sa, vyplňte si čas niečím zmysluplným.

Je to možno paradox, ale mali by ste si vybudovať akoby prijateľnú závislosť, ktorou odstránite alebo aspoň zmiernite tú škodlivú. Veď nie nadarmo sa vraví, že klin sa klinom vybíja. Otestujte túto možnosť a uvidíte. Časom si určite uvedomíte, že zdravie máte len jedno a je škoda ho otupovať závislosťami, ktoré mu neprospievajú. Navyše, ak budete tráviť čas činnosťami produkujúcimi šťastie, ani vás nenapadne riskovať problémy v každodennom živote.

Foto: pixmac.sk, SPX1MSD