Ako zvládnuť prvý deň po dovolenke v práci?

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 24. decembra 2018

Pred nami sú krásne, ba priam rozprávkové vianočné sviatky. Väčšina z nás si tieto sviatočné dni predĺži ešte o nejaký ten týždeň dovolenky. Po celoročnom pracovnom tempe potrebujeme azda všetci na chvíľu spomaliť. Zasnežené hory lákajú milovníkov zimných športov. Ak nie ste akčná, oddýchnuť si dokážete aj na príjemnom wellnesse či doma pri dobrej knihe a šálke horúcej kávy.

Počas sviatkov a predĺženého voľna si toho neplánujte až nad svoje sily a možnosti. Vianočný čas patrí rodinnej idylke, tradíciám a možno aj dlhým večerným rozhovorom o tom, na čo nemáte počas bežného roka ani chvíľku. Dávajte si pozor aj na to, aby vás zimná dovolenka ešte viac neunavila. Aj počas nastávajúcich sviatočných dní treba myslieť na neúprosný návrat do práce.

Hlavne prvé dni po “veľkom dovolenkovom návrate“ dokážu byť chaotické a stresujúce. Aby sa tak nestalo, svoj zaužívaný denný režim si primerane udržiavajte aj počas voľna. Dosýta sa vybláznite na horách, užite si silvestrovskú párty, ale medzi tým sa neskrývajte len pod dekou a paplónom. Nie je vhodné ani úplne sa odpútať od kariérnych či pracovných činností. Ak sa cez sviatky budete venovať len zábave a relaxu, o to ťažšie sa po dovolenke adaptujete na nový harmonogram práce.

Počas sviatkov sa udržiavajte aj v primeranom kariérnom tempe

Ak už odíde posledná návšteva a štrngnete si so všetkými dobrými susedmi, v nasledujúcich dňoch si naplánujte svoj kariérny reštart. Aktívnou, zábavnou formou využite svoj voľný čas na logické hry, bilancovanie dosiahnutých pracovných úspechov, alebo sa začítajte do odbornej literatúry. Presne takej, ktorá vás nenechá v ďalšie dni bez nápadu a sebareflexie.

Ak ste počas roka počúvali od nadriadených, že v istých veciach stagnujete, rozhýbte všetky svoje možnosti pre úspešnejší novoročný štart. Prelistujte si rôzne materiály, naštudujte si to, čo vás môže v práci posunúť dopredu. Rozhodne buďte aj počas voľna duševne  a kariérne aktívni.

Postupne sa začnite adaptovať na svoj bežný ranný rituál. Vstávajte skôr a pri dobrej káve rozhodne nebuďte pasívni. Takto váš bežný štart do nového dňa určite nevyzerá. Vytáčajte sa v kuchyni, deťom nachystajte výdatné raňajky a spoločne stolujte. Akčné rána sú tou najlepšou motiváciou pre energické stratégie a plány. Využite svoje ženské multischopnosti a dokážte, že aj počas dovolenky sa z vás vo firme môže stať zamestnankyňa roka. Počas dovolenky si dovoľte všetko! Ale predovšetkým s rozumom, mierou a motiváciou k lepším osobným a pracovným úspechom.

Foto: pixabay.com