Bývanie a záhrada

Ako v domácnosti udržať poriadok čo najdlhšie?

Poznáte ten zúfalý pocit, keď sa príbytkom valí hŕba nevyžehleného oblečenia, každým krokom stúpate na hračky a do kuchyne sa až bojíte nakuknúť? Čím dlhšie zotrváme doma, tým sa veci budú hromadiť a len tak samy sa „neupracú“. Na to je potrebná ľudská sila a vzťah k poriadku. Ako mať doma čisto a útulne, aj keby vás bolo desať?

Začnite s triedením nepotrebných vecí

Deti sa potrebujú hrať, ale vyberajte pre ne skôr edukatívne hračky, ktoré im pomôžu k vzdelaniu a zručnostiam. Boxy nie sú ideálnym riešením, keďže obsah z nich sa dá šmahom ruky vysypať. Hračky a oblečenie, z ktorého decká vyrástli, už viac nemajú čo u vás doma hľadať. Platí, že dokým budú preplnené police a skrinky, neporiadok sa vyskytne aj na zemi a „krásne“  sa to roznosí z izby do izby.

Prach z políc a neporiadok zo zeme by sme mali odstraňovať pravidelne, každý deň. Nepocítime pritom ani takú námahu, nezaberie nám to veľa času a snáď si upratovanie aj zamilujete. To isté platí aj s praním a žehlením. Perie práčka, ale oblečenie musíme potriediť, usušiť, vyžehliť a poskladať. Vyhýbajte sa kopám vysokým ako vianočný stromček, ale užívajte si pár minút domácich prác.

Kuchyňa

Keď je nás doma viac, iné nároky sa kladú aj na udržiavanie čistej kuchyne. Najviac starostí nám robí hŕba neumytého riadu. Ak nemáte umývačku riadu, pripravte si harmonogram a pravidelne do toho zapájajte všetkých členov.

Chráňte si priestor v spálni, neumožnite ho využívať ako detskú či „spoločenskú“ miestnosť. Odzrkadlí sa to na čistote posteľných obliečok, nočných stolíkov a ostaného nábytku.

Maximum hygieny

Ani v kúpeľni či na WC nenechávajte prázdne fľaštičky od drogérie a všetko po sebe upracte. Je to nielen o čistote, ale aj o ľudskej hygiene a našom zdraví. To si hlavne v tejto situácii treba chrániť najviac a využiť voľný čas na užitočné domáce práce.

Foto: pixabay.com