Sex a vzťahy

Ako hovoriť s deťmi o smrti?

Téma umierania a smrti je jednou z tých najťažších. Pre pozostalých je to obdobie, keď sa ťažko hľadajú akékoľvek slová. Sú to momenty stíšenia, prázdnoty, no v smútku sa nedá utápať večne. Veľmi náročné je, keď za vami príde dieťa a máte mu to celé vysvetliť. Ako sa v takejto situácii zachovať?

Deti do týchto tém zapájajte, neodsúvajte ich a nehovorte, že to ešte nepochopia. Celú situáciu si vysvetlia po svojom, samozrejme, nesprávne a v staršom veku sa budú správať neadekvátne. Aby sme to rozmenili na drobné… Deťom je najťažšie vysvetliť, respektíve zvládnuť smrť blízkej osoby. Ak ide o jedného z rodičov, postupovať musíte veľmi opatrne, ale zároveň pravdivo.

Detská zvedavosť nie je nijako ohraničená

Deti sú vnímavé, taktiež prežívajú zármutok a prekonávajú rôzne protichodné emócie. V tomto období potrebujú nadviazať ďalšie rovnako silné puto, ako im ho poskytla mama či otec. Komunikujte s nimi vzhľadom na ich vek a netrápte ich hlavičky žiadnymi metaforami. Ony si všetko vysvetľujú doslovne. Čím mladšie dieťa, tým sa so stratou blízkej osoby vyrovná rýchlejšie.

Podľa odborníkov najkritickejšiu skupinu predstavujú deti od 3 do 7, 8 rokov. Nemôžete im nechať priestor, aby si dôvody a dôsledky straty milovanej osoby vysvetľovali po svojom. Ich fantázia je veľká a môže sa stať, že sa začnú obviňovať. Mamička odišla, pretože sme ju neposlúchali… Súvislosti im podávajte postupne, všímajte si ich reakcie, správanie a ak bude neadekvátne ich veku či celkovej situácii, vyhľadajte odbornú pomoc.

Potrebujú vedieť, že smrť je smrťou a nie odchodom na odpočinok. Budú to chápať ako spánok, z ktorého sa ich milovaná osoba má zobudiť. Musia vstrebať, že smrťou sa život končí a dotýka sa náš všetkých rovnako. Ak ich budete zavádzať, alebo im nevenujete dostatočnú pozornosť, môžu sa cítiť menejcenne a deprimovane. To všetko sa pribúdajúcim vekom bude len stupňovať.

Foto: pixabay.com