Bývanie a záhrada

Ako dlhodobo udržať pekný vzhľad koženého povrchu

Kožené čalúnenie je synonymom luxusu. Všade, kde je použité, či na stoličkách, sedačkách a sedacích súpravách, na kreslách či v interiéri auta, navodzuje príjemný pocit pohodlia a výnimočnosti zároveň. Koža je príjemná na dotyk, jemná, a má nevtieravú, príjemnú vôňu.

Prečo sa starať o kožu

O kožu, ako o každý živý materiál, je potrebné sa starať. Ak starostlivosť zanedbáme, kožený povrch stvrdne, stratí lesk a začne praskať. Taktiež bude náchylnejší na vonkajšie poškodenia – stačí sa zachytiť prsteňom, ostrejším nechtom alebo hranou predmetu a môžeme vytvoriť na koži škrabanec. Koža, o ktorú sa pravidelne nestaráme je tiež náchylnejšia na ošúchané fľaky a tvoria sa na nej vysedené miesta, nakoľko stráca svoju pružnosť.

Typy kožených povrchov

Nie je koža ako koža. Existujú rôzne typy kožených povrchov, ktoré si vyžadujú inú starostlivosť. Postup, ako vyčistiť sedačku sa teda bude odvíjať od toho, aký typ kože bol na sedačku použitý. Najčastejším koženým povrchom na sedačkách, kreslách či stoličkách je nubuk a hladenica.

Nubuk

Nubuk vzniká opracovaním hornej vrstvy kože. Najčastejšie to býva hovädzia, teľacia či bravčová koža. Zamatový vzhľad, kvôli ktorému býva často mylne zamieňaná so semišom alebo velúrom, sa dosahuje brúsením alebo leštením tak, aby srsť získala nízky proteínový vlas.

Hladká koža

Hladká koža alebo hladenica, je najbežnejší typ kože, ktorý je omnoho odolnejší ako nubuk, a starostlivosť má omnoho jednoduchšiu. Je to hladká kožená useň, ktorá vznikla činením v garbiarni. Takáto koža je pevná, lesklá a hladká a aj keď nemá zamatový vzhľad, vydrží na nábytku dlhšie.

Postup pri ošetrovaní koženého povrchu

Čistenie kože a následná starostlivosť o kožené čalúnenie je rovnaké, avšak jednotlivé úkony sa pri rôznych typoch kože líšia.

Čistenie

Hladenicu vyčistíte špeciálnymi prípravkami určenými na kožu a hĺbkovým čistením z nej odstránite aj vtlačené nečistoty.

Pri čistení nubuku však nesmiete použiť vodu, čistenie koženej sedačky z nubuku musí prebiehať výlučne nasucho, s kefkou s jemnými štetinami, aby ste kožu nepoškriabali.

Opravy škrabancov a prasklín

Drobné škrabance zádery dokážete vyriešiť aj doma. Je to detailná  a precízna práca, avšak oplatí sa, pretože z drobných poškodení sa časom stanú väčšie, na ktoré je potrebný už zásah odborníka. Sada na opravu kože by mala byť preto v každej domácnosti, ktorá vlastní koženú sedačku alebo kreslá.

Impregnácia

Nikdy nevynechávajte po čistení koženého povrchu impregnáciu! Je dôležitá aj pre čalúnenie z hladenice aj pre nubukové povrchy. Impregnácia dodá koženému povrchu ochranu pred ďalším znečistením a poškodením, dodá jej potrebnú pružnosť a lesk.