O peniazoch a práci

Adiabatické chladenie v továrňach a výrobných halách

Zdravý vzduch v továrňach a veľkých výrobných halách? Znie to paradoxne? To ešte nepoznáte adiabatické chladenie. Dômyselný koncept, založený na jednoduchých fyzikálnych princípoch zabezpečí vždy čerstvý, prefiltrovaný vzduch a je jedno, aký veľký priestor musí vychladiť.

Ako funguje adiabatické chladenie

Nástupom globalizácie sa začala prudko rozvíjať logistika a skladovanie. Zrazu už nebol problém vyrobiť komponenty na opačnej strane sveta a distribuovať ich na každý kontinent. Takýto prudký rozvoj zapríčinili potrebu výstavby veľkých montovaných hál, ktoré slúžia ako továrne, výrobné haly, logistické sklady či distribučné centrá.

Takéto priestory by klasická klimatizácia vychladiť nestíhala. Navyše by sa jednalo o energeticky veľmi neefektívne riešenie.

Adiabatické chladenie vzniklo ako reakcia na túto situáciu, nakoľko potreba chladeného vzduchu s konštantnou teplotou bola v týchto priestoroch nevyhnutná.

Adiabatické chladenie funguje na princípe výmeny tepelnej energie medzi dvoma médiami. Teplý vzduch sa ochladzuje pomocou vody, ktorá na svoje odparenie odoberie prebytočnú tepelnú energiu zo vzduchu. Pritom sa sama zohreje a odparí. Para následne zkondenzuje a po zbere kondenzátu sa môže cyklus znova zopakovať. Týmto jednoduchým princípom dokáže adiabatické chladenie ušetriť množstvo elektrickej energie, a taktiež nie sú potrebné žiadne chladiace kvapaliny, ako pri klimatizácii. Preto môžeme adiabatické chladenie považovať za úsporné a ekologické riešenie.

Prednosti adiabatického chladenia

Adiabatické chladenie, okrem toho, že je energeticky nenáročné, tiché a možno ním vychladiť akúkoľvek miestnosť, zvyšuje tiež produktivitu ľudí a má pozitívny vplyv na ich zdravie. Aké ďalšie prednosti adiabatické chladenie poskytuje?

Výmena vzduchu

Adiabatický chladič vymení vzduch v priestore aj niekoľkokrát za hodinu. Frekvencia výmeny sa mení v závislosti od teploty vnútorného vzduchu. Ćím je vzduch teplejší, tým častejšie nastáva výmena vzduchu.

Filtrovanie vzduchu

Pri adiabatickom chladení sa vonkajší vzduch vždy prefiltruje. Stupeň čistoty filtrovanéhoo vzduchu závisí od toho, akú triedu filtra použijete.

Voľné chladenie

Voľné chladenie je jav, ktorý využíva rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným vzduchom. Tak umožňuje prirodzene ochladzovať vnútorný vzduch bez nutnosti ďalšieho chladenia. Využíva sa najmä v chladnejších mesiacoch roka.

Rekuperácia

Ak použijete rekuperačný model, ktorý pridáte k adiabatickému chladiču, môžete využívať aj výhody rekuperácie vzduchu. Teplo vnútri miestnosti prirodzene stúpa hore, kde sa opätovne využíva. Teplota v priestore tak zostáva stabilná, naviac rekuperácia umožňuje prúdenie vzduchu bez prievanu a dodáva predhriaty vzduch tam, kde je potrebný.

Úspora energie

Adiabatické chladenie usporí až 90% elektrickej energie oproti klasickej klimatizácii.

Energetická účinnosť adiabatického systému je oproti klasickým chladiacim systémom až desaťnásobne vyššia. Napríklad  z 1 kW elektriny dokáže adiabatické chladenie dosiahnuť až 40k W chladiaceho výkonu.

Využitie v továrňach a výrobných halách

Pracovníci v továrňach a výrobných halách musia mať zo zákona zabezpečené optimálne podmienky na výkon práce. Toto však môže byť v továrni veľmi náročné. Však už pri teplote vyššej ako 22 stupňov Celzia klesá výkonnosť pracovníkov o 2% na stupeň Celzia.

Nasadenie adiabatického systému tak napomáha zaistiť optimálne teplotné podmienky a vytvoriť optimálne podmienky na prácu. Pravidelný prísun čerstvého, kvalitného a chladného vzduchu zároveň znižuje chorobnosť, a zvyšuje produktivitu pracovníkov pri výkone práce.