Lifestyle

6 dôvodov, prečo sa inšpirovať prababičkou a piecť si vlastné kváskové pečivo

Čím viac času a starostlivosti venujete pestovaniu kvásku, tým lepší chlieb vás čaká. Nachystajte si preto múku, vodu a spoznajte 6 výhod kváskového pečenia. Uľahčí vám ho domáca pekáreň.

Kvások nie je nič iné ako fermentovaná zmes múky s vodou. Kvasenie zaobstarajú enzýmy, ktoré rozkladajú škroby na jednoduché sacharidy. Tými sa živia kvasinky a baktérie prirodzene sa vyskytujúce v múke. Baktérie následne vytvárajú kyseliny zodpovedné za typickú chuť a kvasinky nakypria cesto.

sana-pr-1-dianka

V skratke – len z dvoch ingrediencií si s trochou šikovnosti vyrobíte skvelý základ pre pečenie koláčov, vianočiek, ale predovšetkým chleba. Nenechajte sa preto odradiť počiatočnými neúspechmi a trénujte pestovanie vlastného kvásku. Kváskový chlieb má totiž rad výhod:

  1. Chutí a vonia inak než kupovaný chleba z obchodu

Kváskové pečivo má špecificky kyslastú chuť i vôňu. Na prvýkrát vás možno prekvapí, ale rýchlo si ju zamilujete. Domáca pekáreň vám pomôže v tom, aby ste vždy docielili rovnakú chuť – výrazne ju totiž ovplyvňujú podmienky, v ktorých kvások rastie.

  1. Nejde o módu, ale o tisíc rokov overený postup

Prvý kváskový chlieb vraj ochutnali starí Egypťania zhruba pred 5 tisíc rokmi. Od tej doby sa jeho receptúra v podstate nezmenila. Aj preto je kváskové pečivo najzdravšie – náš organizmus mal dostatok času si naň zvyknúť.

  1. Je zdravý a neobsahuje toľko lepku

Múka obsahuje kyselinu fytinovú, ktorá nášmu zažívaciemu traktu príliš neprospieva. Pomalý proces kvasenia ju ale rozkladá a je preto lepšie stráviteľná. Z rovnakého dôvodu kváskové pečivo nevadí ani ľuďom citlivým na lepok.

  1. Kvások vám nikdy nedôjde

Akonáhle kvások raz vypestujete, na pečenie ho nespotrebujete celý. Zvyšok si preto schovajte do chladničky alebo usušte. Kedykoľvek ho potom môžete naštartovať pridaním vlažnej vody a znovu piecť.

  1. Dáva si na čas, o to dlhšie ale vydrží

Pečenie s droždím je síce až 10x rýchlejšie, kváskový chlieb ale vydrží čerstvý aj dlhšie ako týždeň. Vďaka svojej kyslosti totiž neláka baktérie a plesne. Keď ho po upečení necháte dva dni odstáť, je dokonca ešte lepší.

  1. Je poctivý už od základov

Možno ste ako malí chodili k pekárovi po rožky a milovali vôňu čerstvého pečiva. Alebo nechcete jesť priemyselné výrobky plné chémie. Osobné dôvody pre kváskové pečenie sú skrátka rôzne. Výsledkom je ale vždy poctivý domáci chlieb, u ktorého máte kontrolu nad každou jednotlivou prísadou.

Uľahčite si prácu s domácou pekárňou

Chytré domáce pekárne vám pomôžu nielen s prípravou cesta a pečením, ale aj prípravou kvásku. U pekární značky Sana si navyše sami prispôsobíte programy pečenia a vyrobíte si tak chlieb celkom podľa svojich predstáv.

Funkcia viacfázového kysnutia kvásku poskytne všetok komfort, ktorý počas svojho rastu potrebuje. Vy si tak môžete dopriať zdravý a chutný kváskový chlieb, aj keď práve nestíhate.