Lifestyle

Umenie byť ženou

Je to iba niečo vyše sto rokov, čo sa pohľad na ženy začal uberať cestou, ktorá viedla k rovnocennosti s mužmi. Ženské pohlavie to nikdy nemalo jednoduché, to je isté. Akákoľvek oblasť v spoločenskom, politickom či napríklad medicínskom odbore bola tvorená prevažne mužmi. Nežné pohlavie, ktoré sa nejakým spôsobom dostalo do takýchto pozícií, sa muselo doslova predrať cez všetky prekážky, ktoré pred nich spoločnosť kládla.

woman-690216_1280

Svadba a deti, to stačí

Hlavnou bariérou pre ženy bol v minulosti nedostatok vzdelania. Chlapci boli posielaní do škôl, kde sa naučili, ako si rýchlo zaujať svoje miesto v spoločenskom živote. Ženám boli automaticky pridelené všetky úlohy týkajúce sa starostlivosti o domácnosť a deti. No niektorým to nestačilo, našli v sebe silu a spustili „vojnu“, ktorá v niektorých oblastiach ešte stále zúri. Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, mnoho žien na svete musí tvrdo bojovať o svoje prirodzené práva.

Bojuj proti konvenčnosti!

Už v 18. storočí z radu žien bitých spoločnosťou vykukli tie, ktoré v sebe našli odvahu zmeniť ich údel. Mary Wollstonecraftová, spisovateľka, filozofka, feministka, ktorá vytvorila spis na obhajobu ženských práv, sa snažila nielen o rovnoprávnosť, ale aj o právo na vzdelanie. Mnohé napokon vybojovali rovnosť práva pre všetkých, istým spôsobom zmenili svet. Boli to všetko cieľavedomé bytosti, ktoré vynikli vo všetkých možných oblastiach.

Žena žene inšpiráciou

Mnohé autorky boli v minulosti nútené používať mužské pseudonymy. Boli nimi aj sestry Brontëové, ktoré písali pod menami Currer, Ellis a Acton Bellovci.

Sue Ryderová venovala celý svoj život postihnutým, chorým a trpiacim. Na začiatku 2. svetovej vojny sa stala zdravotnou sestrou, na vlastné oči videla všetko to utrpenie, ktoré vojna priniesla. Sue neskôr vytvorila charitatívnu nadáciu a domov pre tých, ktorí prežili hrôzu koncentračných táborov.

Až po smrti prvého doktora na svete, Jamesa Barryho, sa zistilo, že doktor bol v skutočnosti ženou.

Iná doba, nové prekážky

To, že už nemusíme používať mužské pseudonymy, nemení nič na tom, že aj dnes bojujeme proti predsudkom a nerovnosti. Byť ženou je určitý spôsob umenia. Buďme patrične hrdé na to, kto sme a kam smerujeme. Buďme pyšné na to, že môžeme nájsť harmóniu a spojenie ženy matky, manželky a bezchybnej pracovníčky!

Foto: pixabay.com