Radosť a potešenie pre vaše dieťa za tú najlepšiu cenu

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 13. mája 2018

Svet dospelých je od toho detského výrazne odlišný a obdobie, kedy vaši potomkovia prekročia hranice bezstarostného obdobia je asi ešte ďaleko. To, ako sa im bude v dospelosti a živote dariť, závisí však od situácií, ktoré im vytvoríte pre ich fyzický a psychický vývoj. Jednou z vecí, ktoré vám v tom pomôžu, sú samozrejme hračky. Predmety, ktoré rozvíjajú ich fantáziu, predstavivosť, podporujú motorické schopnosti, prinášajú množstvo nových informácii a zjednodušujú život.

Medzi všetkými rôznorodosťami detských hračiek sa dá ale ľahko stratiť. Ak ich budete pri najbližšej možnej príležitosti vyberať a kupovať, dajte si záležať na tom, aby boli okrem potešenia nové interaktívne hračky aj zaujímavé, zodpovedali konkrétnemu veku, bezpečné a spĺňali mnohé štandardy a normy.

Čo kúpiť?

Na radosť a potešenie peknou edukatívnou hračkou, ktorá má zároveň aj vzdelávací charakter, nie je nikdy neskoro. Neviete však, čo presne kúpiť ako darček, keď vaše dieťa nemá žiadne zjavné záľuby? Zamerajte sa na jeho vek. Aj samotné hračky v obchodoch sú predsa ohraničené týmto kritériom, takže to máte naozaj jednoduché.

Pre deti staršie ako tri roky je možné použiť napríklad veci na kreslenie, ako je doska a farebné pastelky alebo farby, a tiež si môžete kúpiť rôzne špeciálne vývojové zostavy. Takmer výhernou možnosťou sú bábiky s príslušenstvom, vojakmi a autami, ako aj hračky v podobe zvierat alebo kreslených postavičiek. Teda niečo úplne iné, ako pre tých najmenších, ktorých ešte stále nosíte v pohodlnej šatke pre deti.

Staršie deti, po šiestich rokoch, budú viac zaujímať modely áut na diaľkové ovládanie, bábiky a stále viac realistickejšie napodobeniny predmetov bežného života, stolových hier, hlavolamov alebo hudobných nástrojov.

Materiál

Hračka musí byť vyrobená z bezpečných materiálov. Nekupujte tie, ktoré sú vyrobené z prírodnej kožušiny a kôry dreva, okrem toho sa hračky z kože neodporúčajú pre deti do 3 rokov. V nekvalitných mäkkých hračkách sa zhromažďujú dokonca baktérie a môžu sa stať zdrojom infekcií, takže to nie je najlepšia možnosť pre najmenšie deti a tých, ktorí sú náchylní na alergické reakcie.

Forma a tvar

Hračka by mala byť hlavne bez ostrých vyčnievajúcich častí a rohov, ktoré môžu dieťa zraniť. Aj z tohto dôvodu si je dobré na týchto predmetoch všímať označenie vhodného veku. Predsa len chcete svojim najmenším urobiť radosť a nie zbytočné problémy.

Farebné variácie

Farba by mala byť čo najprirodzenejšia. Hlavne preto, aby ste zbytočne nenarúšali koncepciu dieťaťa o skutočnom svete. Aj tu je to o bezpečnosti.

Pri výbere stojí za zváženie aj fakt, že do 4 mesiacov života vidia deti najmä žlté, oranžové a červené farby a zhruba od šiestich mesiacov začínajú rozlišovať všetky farby dúhy. Ani silná aróma nových hračiek by nemala brániť deťom v ich bezprostrednej hre.

Preto je viac než dôležité, aby ste na všetky spomínané veci pri ich výbere mysleli. Alebo si vybrali nami odporúčaný obchod, v ktorom máte zaručenú istotu, že to všetko nájdete na jednom mieste, a čo je ešte lepšie, vybavíte aj z pohodlia domova.

Foto: pixabay.com