Zásadité a praktické využitie jedlej sódy v domácnosti

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 18. decembra 2018

Sóda bikarbóna je vďaka svojim účinným vlastnostiam už po dlhé roky nenahraditeľným pomocníkom v domácnostiach. Aj na tej najmenšej poličke sa pre ňu nájde miesto. Má liečivé, dezinfekčné a čistiace účinky, ktorými si získa priazeň nejednej praktickej dámy v domácnosti.

Často míňame peniaze na zázračnú kozmetiku či hygienické prostriedky. Pritom sa neraz stačí lepšie rozhliadnuť, čo “nám kuchyňa ponúka.“ Sóda bikarbóna sa využíva ako súčasť rôznych prírodných masiek, účinných domácich saponátov proti zaschnutej špine a mastnote. Proti pachu a nadmernému poteniu poskytne možno aj lepší výsledok než celý regál vysokokvalitných deodorantov. Posúdiť však musíte samy!

Na otázku, kde všade sa môžete v domácnosti stretnúť s jedlou sódou, existuje len jedna pravdivá odpoveď: Všade! Sóda je ozajstným darom prírody, ktorý si našu pozornosť určite zaslúži. Dokonale sa postará o bielizeň, sporák či kuchynskú linku.

Je častou prísadou k praciemu prášku. Má vysoké bieliace účinky. Spotrebúva sa aj k saponátom na riad. Váš kuchynský príbor bude priam žiariť! Aj mastné usadeniny na varnej doske sa proti sóde bikarbóne na nič nezmôžu. Ak si už v domácnosti neviete dať rady, vašou prvou pomocou sa jednoducho môže stať práve jedlá sóda.

Z kuchýň aj do kúpeľne a obývačiek!

V kuchyni ju ďalej dokážete použiť ako náhradu kypriaceho prášku. Ak sa vám zrazila omáčka, ktorá mala byť delikatesnou prílohou k mäsu, skúste pridať za štipku sódy. Výsledok vás isto poteší! Čistiace účinky jedlej sódy možno ďalej prakticky využiť aj pri odstraňovaní povlaku v rýchlovarnej kanvici či na elimináciu zápachu z odpadkového koša.

Ľahko ju dokážete “zamestnať“ aj v obývačke. Je vhodnou prísadou k osviežovačom vzduchu či na odstránenie nečistôt a zápachu z čalúneného nábytku. Ak vás vyvádza z miery nepríjemný zápach topánok v predsieni, využite tento unikátny prírodný pohlcovač a cíťte sa nanajvýš komfortne.

Dámy sa potešia aj z jej možného využitia v maskách, balzamoch či šampónoch. Je dokonalou prísadou v boji proti akné alebo ako výživná a omladzujúca maska. Za lyžičku jedlej sódy po pridaní do šampónu okamžite zhliadnete a pocítite ten jedinečný pôžitok z krásy a hebkosti vašich vlasov.

Dokonale vymýva šampón, tužidlo a rôzne chemické prípravky na vylepšenie stylingu vlasov. Zmierni podráždenú a svrbivú pokožku vlasov. Viaceré z nás ju používajú aj ako prírodnú bieliacu zubnú pastu či na dezinfekciu hrebeňov a nožníc. Pravidlo čistej a spokojnej domácnosti: Sóda bikarbóna!

Foto: pixabay.com