Naše zdravie

Výživa mamičiek počas dojčenia

Pri kojení mamička dáva bábätku zo seba to najlepšie. Materské mlieko buduje dieťaťu imunitu, dodáva všetky potrebné živiny a samozrejme aj tekutiny. Dojčenie je pre mamičku obdobím, kedy má väčší výdaj energie, preto musí prijať čo najviac živín.

Keď žena kojí, potrebuje v strave prijímať viac vitamínov. Pokiaľ má zdravú a pestrú stravu, tak dopĺňanie vitamínov zvyčajne nepotrebuje. To je však iba pri ideálnych prípadoch, preto je dobre sa poradiť so svojim gynekológom, ktorý podľa výsledkov krvného odberu zistí, aké vitamínové doplnky je potreba dopĺňať, alebo akými surovinami si dojčiaca matka má obohatiť svoj jedálniček.

Aké vitamíny sú v strave dojčiacej matky dôležité?

Strava by mala obsahovať predovšetkým kyselinu listovú, jód, železo, vitamín D a ďalšie dôležité vitamíny pre dojčiace matky. Zvyčajne však mamičkám chýba predovšetkým železo, vitamín C a vápnik. Niektoré vitamíny a minerály je ťažké získať v potrebnom množstve z potravín, preto je vhodné ich prijímať práve výživovými doplnkami.

Pri kojení sa stáva, že sa ženám viac kazia zuby a bývajú unavenejšie. Práve toto spôsobuje v prvom prípade nedostatok vápnika a v druhom prípade nedostatok železa. Pri nedostatku železa tzv. anémii – chudokrvnosti, gynekológ doporučí doplnok železa. Niekedy je však potreba doplniť aj ďalšie vitamíny a to kyselinu listovú a vitamín B12, ktoré spolu so železom podporujú krvotvorbu.

Platí pri dojčení „jesť za dvoch“?

Neplatí to pri tehotenstve a neplatí to ani pri kojení. Je pravda, že žena, ktorá kojí by mala prijať o 500 kcal  viac ako žena nekojacia, ale prejedanie určite mamičke neprospieva. To platí aj o prijímaní tekutín. Existujú názory, že dojčiaca matka by mala vypiť viac vody než iné ženy. Množstvo tekutín v tele však nesúvisí s množstvom mlieka. Takže dojčiaca mamička by mala vypiť približne 2 až 3 litre vody denne.

Ako by mal vyzerať jedálniček dojčiacej mamičky?

Základom je, aby strava bola pestrá a hlavne vyvážená. Dôležité je, aby v prvých týždňoch mamička sledovala, ako reaguje na jedlo, ktoré prijíma, jej dieťa. Či netrpí plynatosťou alebo alergickou reakciou. Nie je však dobré, aby sa tejto suroviny vzdala úplne. Po pár týždňoch môže mamička potravinu v malej dávke vyskúšať znova.

Po narodení dieťatka je dobré svoj jedálniček na chvíľu zbaviť niektorých potravín, o ktorých viete, že určite nadúvajú. Je to napríklad brokolica, kapusta, kaleráb, niektoré strukoviny, cibuľa atď. Alergické reakcie vyvolávajú hlavne morské ryby, niektoré orechy, čokoláda a citrusy. Samozrejme aj pri týchto potravinách stačí, keď ich mamička vysadí len prvé týždne po narodení bábätka.

Pri kojení je vylúčený alkohol a obmedziť by sa mala káva. Strava, ktorú prijíma mamička sa odzrkadľuje v jej mlieku a práve alkohol a kofein sú nebezpečné pre správny vývoj dieťaťa.

Sú mamičky, ktoré však z rôznych príčin prišli o mlieko a preto hľadajú najvhodnejšiu alternatívu v umelom mlieku.  Výber vhodného a kvalitného mlieka je veľmi dôležitý, pretože nahrádza to vaše. Mlieko by malo byť zložením čo najbližšie materskému mlieku a malo by obsahovať prídavné látky, ako sú probiotiká a prebiotiká, vitamíny A, C, D, železo a omega3 mastné kyseliny (DHA, ARA). Obsah bielkovín by mal mať pomer 1,7 g/100 ml mlieka. Neodporúča sa jeho časté striedanie, pretože je to veľká záťaž na obličky bábätka.

Dojčiace matky by sa mali v prvom rade riadiť inštinktom a zdravým rozumom. V dnešnej dobe každý vie, čo nášmu telu škodí a naopak, čo je pre neho prospešné. Každý z nás má rád „neduhy“ ako sú sladkosti či pohár červeného vína. Jedálniček dojčiacej matky by mal byť zdravší, ale nie obmedzujúci. Materská dovolenka paradoxne nie je dovolenka. Je to plný úväzok na 24 hodín denne, preto je jasné, že chvíľka pre seba s romantickým filmom a čokoládou nie je určite na škodu.

Foto: pixabay.com