Kam na dovolenku

Už viac nemusíte cestovať do Chorvátska: Plitvické jazerá máme aj u nás!

Číra tyrkysová voda, nádherná scenéria. Za týmto prírodným úkazom už viac nemusíte cestovať k Jadranu. V obci Skrabské na východe republiky sa rozprestiera kameňolom v tvare srdca, ktorý si vás svojou atmosférou hneď získa!

lom-foto-2

Počas návštevy Zemplína sme narazili na dve tamojšie študentky, ktoré nám priblížili dianie v okolí miestneho lomu.

Dobrý deň. Nachádzame sa v obci Skrabské známej svojím jazerom. Mohli by ste priblížiť našim čitateľom, čo láka turistov práve na tejto oblasti?

Dobrý deň. Je tu nádherná príroda, priezračná voda je krásnej farby a navyše je tu skutočne ticho. Návštevníci sem každodenne cestujú kvôli tomu, aby si mohli spraviť fotky akoby zo zahraničia. Dokonca sa tu zhotovujú svadobné portréty. (Veronika E.)

Čo sa tu dá robiť možno oproti iným jazerám?

Čokoľvek. V lete sa tu dá opekať, čo nie je možné všade. S kamarátmi tu zvykneme aj stanovať. Mnoho odvážlivcov sem chodí aj plávať, no upozorňujem, že je to na vlastné riziko. Voda je naozaj hlboká a veľa turistov do nej skáče zo skál, čo je príliš nebezpečné. Počas prázdnin sa tu po nešťastnom skoku stala veľká tragédia, takže teraz sme už opatrnejší. V zime je toto prostredie ešte očarujúcejšie. Keď počas nocí mrzne, dá sa tu korčuľovať. Ľad býva zradný, a tak tiež treba byť veľmi opatrný. (Veronika E.)

Momentálne sme tu stretli len vás. Ako je to s návštevnosťou počas celého roka?

O turistov počas celého roka núdzu nemáme. Nedele v lete sú poriadne prepchaté. Podľa mňa je však lom krajší v jeseni. No je pochopiteľné, že sa cestuje väčšinou v lete, keď rodičia majú dovolenky a my prázdniny. (Bianka M.)

Pre domácich z okresu Vranov nad Topľou lom v Skrabskom raritou nie je. Napriek tomu im toto prostredie často slúži na relax. Oddychujú tu aj obyvatelia iných krajov Slovenska?

Väčšina návštevníkov je z Prešovského kraja. Keď však rôzne médiá publikovali na internete alebo v novinách naše jazero, začalo sem chodiť čoraz viac turistov z rôznych kútov Slovenska. Napríklad z Liptova, Oravy či dokonca aj Bratislavy. Stretli sme tu už aj Čechov a Nemcov. Sme známi aj v zahraničí. (Bianka M.)

lom-foto-1

Pokiaľ by nás miestni nenavigovali, asi by sme sem nevedeli trafiť. Stáva sa často, že tu niekto zablúdi?

Je to úplne bežné. Častokrát nás zastavujú na ulici a pýtajú sa, ako je možné dostať sa k jazeru. (Veronika E.)
Málo značenia je dôvod, prečo tu každý blúdi. Tým by som chcela apelovať na obec, že by bolo vhodné umiestniť tu nejaké značky, ktoré by umožnili dostať sa k lomu bez problémov. (Bianka M.)

Zátarasy nám bránili bezprostredne sa priblížiť k jazeru autom. Kde je dovolené zaparkovať?

Zeocem Bystré, majiteľ celého kameňolomu, sem umiestnil zátarasy kvôli zosuvu skál. Prostredie síce láka návštevníkov, no treba si dávať pozor. To neznamená, že sa sem nemôžete prísť pozrieť. Auto si môžete bezpečne odstaviť ešte pred vstupom do samotného areálu. Zátarasy občas ignorujú motorkári, pretože neodolajú nádhernej scenérii zhora. Ak už spomínam majiteľa, bolo by skvelé, ak by dal povolenie nejakému podnikateľovi na výstavbu penziónu, ktorý by do nášho regiónu prilákal ešte viac návštevníkov. (Bianka M.)

Čo by ste chceli odkázať našim čitateľom?

Toto prostredie veľmi pripomína Plitvické jazerá v Chorvátsku, preto ak nechcete vyhodiť stovky eur a nemáte čas ďaleko cestovať, príďte sa pozrieť do Skrabského. Mali by sme si uvedomiť, že nie len na západe a strede Slovenska sú krásne miesta, ale aj na východe krajiny môžete nájsť pokojné prostredie na relax. Tí odvážnejší, milovníci adrenalínu, si môžu na vlastné riziko vyskúšať aj lezenie po skalách. (Veronika E.)

Ja by som chcela dodať, že aj vášniví hubári si určite prídu na svoje. Jesenné nedele sa dajú stráviť zbieraním húb v lese, ktorý obklopuje dychberúci kameňolom. Alebo len opekačkou či dlhými prechádzkami. (Bianka M.)

Respondentkám veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a na záver by som vám sama odporučila navštíviť okúzľujúci lom v Skrabskom minimálne kvôli jednému selfíčku.