Naše zdravie

Únik moču môže potrápiť hociktorú z nás

Ľudia sa so svojimi zdravotnými problémami zverujú lekárovi a ten následne určí liečbu. Často sa však ale stane, že sa človek za svoj zdravotný problém hanbí a namiesto jeho liečenia sa uzatvára do seba, stráca kontakt so svojimi známymi a ostáva doma. Pritom však stačí, ak sa so svojim problémom zveríme a budeme ho liečiť. Medzi takéto zdravotné problémy zaraďujeme aj inkontinenciu.

Inkontinencia je symptóm

Pod pojmom inkontinencia rozumieme samovoľný únik moču. Tento únik zväčša nedokáže ovplyvniť, a to pre vás znamená veľký zásah hlavne do psychiky. To je dôvod, prečo sa mnohí stiahnu do úzadia a namiesto riešenia tohto problému ho prehliadajú. Pri úniku moču nehovoríme o chorobe, ide o symptóm. Symptóm, ktorý môže naznačovať iný, zväčša horší zdravotný problém. Inkontinencia môže zasiahnuť nielen starých, ale aj mladých ľudí. Na Slovensku postihuje každého pätnásteho človeka, čo  znamená desiatky tisíc ľudí a kedže  ľudstvo stále starne, toto číslo sa bude stále zvyšovať.

Únik moču sa môže vyskytnúť u mužov, aj žien

Únik moču postihuje ľudí nielen bez ohľadu na vek, ale aj bez ohľadu na pohlavie, pričom u žien je jeho výskyt tohoto problému vyšší. Môžu za to najmä hormonálne zmeny, ktoré v tele ženy prebiehajú neustále.

Druhy inkontinencie

Bez ohľadu na to, či ide o únik moču u žien alebo u mužov, rozlišujeme niekoľko druhov a stupňov inkontinencie. Tá sa môže objaviť aj v bežných situáciách, pri ktorých by ste to možno nečakali. Ide o činnosti, pri ktorých sa namáhate, o kašeľ, alebo smiech. Takejto inkontinencii dávme prívlastok stresová. Takýto druh sa dá liečiť aj bez liekov alebo akýchkoľvek pomôcok. V mnohých prípadoch postačí špeciálne cvičenie a posilňovanie.

Pri ďalšom stupni má človek veľmi silné nutkanie močiť, no následne k vyprázdneniu močového mechúra aj skutočne dôjde. Príčinou je podráždený a nestabilný sval kontrolujúci sťahovanie močového mechúra. Ide o urgentnú inkontinenciu, ktorá postihuje najmä starých ľudí, ale objaviť sa môže aj u ľudí, ktorí boli liečení na infekciu močových ciest, cukrovkárov alebo u ľudí so zväčšenou prostatou.

Ak ste prekonali úraz mozgu alebo miechy, alebo trpíte nejakým neurologickým ochorením ďalší typ, ktorý sa u vás môže objaviť je reflexná inkontinencia. Názov vychádza z toho, že váš mechúr sa správa reflexne, podobne ako u kojencov, kedy odtekanie moču nevieme riadiť.

U mužov so zväčšenou prostatou sa často objavuje inkontinencia z pretekania, kedy je močová trubica zúžená a moč uniká z preplneného mechúra. U ľudí sa však môže objaviť aj zmiešaný typ inkontinencie – t.j. objavuje sa viacero typov inkontinencie súčasne.

Obdobie menopauzy môže znamenať aj problémy s močením

Spomínali sme, že výskyt inkontinencie nezávisí od pohlavia, no vyšší zaznamenávame práve u žien. V priebehu života prebiehajú v ich tele hormonálne zmeny, ktoré súvisia s únikom moču. Vek nie je smerodajný, no ženy, ktoré práve „sužuje“ menopauza sa môžu pasovať aj s problémami s močením. Nástup menopauzy totiž znamená aj oslabenie svalov panvového dna, čo má za následok častejšie močenie a zníženú schopnosť udržať moč. Okrem toho s pribúdajúcim vekom stráca močový mechúr na pružnosti a stáva sa hyperaktívnym.

Prečo má tehotná žena častejšie nutkanie na močenie

Zmeny v tele ženy prebiehajú aj počas tehotenstva a pri pôrode. Práve obdobie gravidity znamená pre ženu viacero zmien, a tie môžu ovplyvniť aj močenie. Už v rannom štádiu sa môže objaviť častejšie nutkanie na močenie, ktoré sa zvyšuje s pribúdajúcimi mesiacmi. Neustále rastúca maternica ovplyvňuje aj ďalšie orgány v tele, ktoré sa musia prispôsobiť tomuto rastu. Zväčšujúca maternica spôsobuje tlak na močový mechúr, čoho následkom je nutkanie na močenie, v niektorých prípadoch tehotná žena nestihne dôjsť na záchod a výsledkom je únik moču. Inkontinencia v tehotenstve sa objavuje častejšie, ako sa hovorí, keďže mnohé z nich sa k tomuto problému nechcú priznať. Pritom nejde o nič neštandardné.

Pri pôrode sa roztiahnu svaly panvového dna

Aj počas samotného pôrodu dochádza k zmenám, a to roztiahnutiu svalov panvového dna. Tie sa samozrejme vrátia do pôvodného stavu, zväčša v priebehu šestonedelia. Počas tohoto času je však takáto žena náchylnejšia na výskyt úniku moču, pretože ako bolo spomenuté každý pôrod znamená aj nápor na svalstvo panvového dna.

Neuzavrite sa do seba

Výskyt inkontinencie u žien však nemusí znamenať uzavretie sa do seba, zdržiavanie sa prevažne doma, obmedzenie kontaktov, či koniec spoločenského života. Riešení existuje niekoľko, a sú prispôsobené tomu, aby sa žena cítila pohodlne aj pri takom chúlostivom probléme.

Prevencia je možná kedykoľvek a kdekoľvek

Už vy sama môžete prispieť k tomu, aby ste sa vyhli únikom moču. Zdravý životný štýl, neprejedanie sa, obmedzenie alkoholu, cigariet, či sladených alebo kofeínových nápojov tomu môže určite napomôcť. Cvičenie, ktorému sa môžete venovať kdekoľvek a kedykoľvek vám takisto môže priniesť želané výsledky. Ide o posilňovanie panvového dna, cviky známe pod názvom Kegelove cviky. Tomuto cvičeniu sa niekedy stačí venovať pár minút denne a výsledky môžete vidieť už za pár mesiacov.

Pri ťažších stupňoch inkontinencie môžete siahnuť po rôznych pomôckach

Pomôcky, po ktorých môžete pri problémoch s únikom moču siahnuť a budete sa cítiť komfortne a pohodlne sú pre ženy v súčasnosti v dostupnosti pre každú bez ohľadu na vek. Vybrať si môžu napríklad z ochranných nohavičiek pre ženy, vložiek alebo spodného prádla, ktorý zaručí absorpciu moču. Žena tak bude chránená a takéto pomôcky sú prispôsobené ženskému telu.

Inkontinencia postihuje mladých, starých, mužov, aj ženy a môže predznamenať oveľa závažnejší zdravotný problém. Únik moču treba riešiť a dnes existuje niekoľko možností, ako tak urobiť.

Foto: pixabay.com