Unavené oči sú smutné a bolestivé zároveň

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 12. decembra 2018

Pred civilizačnými ochoreniami ďaleko neutečieme. Ak si nás nenájde jedno, vytvoria sa dobré predpoklady pre druhé. Všetko sa deje len do tej miery, akú unesieme. Neraz však pracujeme nad rámec svojich fyzických síl. To sa neskôr odzrkadlí na našom správaní a emočnom vypätí. Robme veci tak, ako to najlepšie vieme. Nie ako si to predstavujú iní. Máme predsa vlastný pohľad na svet. Dívajme sa preto na veci vlastnými očami.

Aj tie si toho musia s nami dosť preskákať. Očný kontakt je nenahraditeľný. Bez zraku dokážeme žiť, ale viac sa nám bude dariť bez rôznych hendikepov a zdravotných rizík. Chráňme si svoje telo a správajme sa k nemu zodpovedne. Oči k nám síce neprehovoria, ale na základe rôznych signálov by nám malo byť zrejmé zhoršenie stavu.

Tak ako celé telo, aj očiam musíme venovať relax a pravidelné prehliadky u lekára. Zhoršený zrak je prvým výkričníkom, že treba spomaliť. Očiam škodí aj množstvo nových technických výdobytkov. Umelé svetlo z televíznych obrazoviek, z počítačov či mobilov. Ťažko sa od nich dokážeme odlepiť. Ak sa aj tvárime, že relaxujeme, často klikáme na správy, zdieľané videá, alebo sa opäť ocitneme pri telke.

Televízii by sme sa mali vyhnúť aj v čase večerného, respektíve nočného spánku. Svoje oči tak vystavujeme nepríjemnej záťaži. Ohrozujeme kvalitu zraku a aj celkového spánkového režimu. Ak máme spánku nedostatok, oči na to taktiež doplácajú. Zase sa ocitáme v začarovanom kruhu, kde jeden zdravotný zlozvyk podnieti ďalšie a ďalšie…

Ako vniesť iskru do unavených, skleslých očí? Pomôže jednoduché cvičenie a zopár domácich masiek!

Ak rady cvičíte, ale v skutočnosti len tak naoko, tou správnou výzvou je pre vás cvičenie pre unavené oči. Medzi tie najpríjemnejšie patrí privretie očí a ich prekrytie dlaňami. Oči striedavo otvárajte a pomaly privrite. Relaxujte, žiadnym okolitým ruchom sa nepodvoľujte. Veľmi jemné a citlivé prsty musíte mať pre ďalšie úspešné precvičenie očí. Oči zatvorte. Jemne premasírujte očné buľvy. Najprv krúživými pohybmi, potom do strán. Nepritláčajte, nechajte svoje oči oddýchnuť.

V domácich podmienkach môžeme vyskúšať regeneračné účinky rôznych obkladov či masiek. Najčastejšie uprednostníme jemné plátky nakrájanej uhorky. Tie okolie očí nielenže vyživia, ale aj príjemne ochladia. Častým hojivým zázrakom na unavené oči je aj rumančekový obklad. Čajové vrecúška vylúhovaného rumančeku rozhodne nevyhadzujte! Po vychladnutí si ich priložte na oči a nechajte pôsobiť aspoň 20 minút. Vhodnou alternatívou je aj odvar z petržlenovej vňati. Ak vaše oči nenačerpali energiu ani v týchto receptároch, je najvyšší čas spomaliť. Vianoce sú predsa ako stvorené na relax a pohodu!

Foto: pixabay.com