Ostatné

Tlačí vás čas a nestíhate? My vám s diplomovkou pomôžeme

Väčšina z nás bola v situácii, keď potrebovala niečo naliehavo urobiť a nevedela, odkiaľ začať a čo je prvá vec, ktorú by sme mali urobiť. Aj na univerzite sa často s touto situáciou stretávate, keď potrebujete spracovať unikátny text k diplomovej práci. Dôvodov je viac, možno máte veľa učenia a osobných povinností, väčšina študentov tiež už pracuje a stará sa o svoju vlastnú budúcnosť, takže na štúdium toho času moc neostáva. Alebo sa vám do toho jednoducho nechce, pretože tomu nerozumiete. Skúškové obdobie sa ale blíži, odovzdanie diplomoviek má striktné termíny a vy jednoducho neviete, ako sa z tejto situácie dostať. Poradíme vám!

Potrebujete dokonalý plán

Je jednou z najdôležitejších etáp, ktorá predpokladá, že už máte zvolenú tému diela. Ak si ho teda chcete zostaviť, musíte venovať mimoriadnu pozornosť tomu, aby ste ho v budúcnosti nezmenili, pretože to môže výrazne ovplyvniť priebeh písania celej práce. Veľmi nepríjemné je to v situácii, ak vám tieto plány zmení vedúci diplomovej práce, ale ani to nie je dôvod na paniku, pretože my vám pomôžeme vypracovať diplomovú prácu k spokojnosti všetkých zúčastnených strán. Nakoniec ide väčšine aj tak len o to, aby si splnili jeden z požadovaných bodov, ktoré smerujú k jednému vysnívanému cieľu.

Venujte tomu aspoň týždeň

Aj keď sa možno spoliehate na výkon dobrých náplní do tlačiarne, ktoré vám vytlačia unikátny text diplomovej práce, nie je to vždy celkom posledné riešenie. Minimálne úsilie musíte tomu venovať aj vy. Aby ste pritom neprišli o všetky vlasy, vyhraďte si na to aspoň jeden týždeň. Každý deň niečo napíšte a spracujte. Diplomová práca je aj tak viac menej už o praktickej stránke a prínose, ktorý svojím štúdiom v danej problematike do nej prinesiete.

Robte si prestávky

Výskumníci z University v Louisville si odporúčajú vyčleniť pri učení a spracovávaní textu 3050 minút na štúdium nového materiálu. Kratšie časové intervaly nestačia a naopak viac ako 50 minút je už príliš veľa informácií pre mozog. Z tohto dôvodu si urobte prestávky po dobu 5-10 minút. Takže, ak vás čas tlačí a máte toho veľa, bez prestávok to fungovať nebude.

Pero je silnejšie ako klávesnica

Aj keď žijeme v dobe moderných technológií a všetko si cez počítač jednoduchými kliknutiami spracujeme a vytlačíme vďaka kvalitným tonerom HP, je dobré si občas robiť poznámky aj perom. Má to zmysel!

Výskumní pracovníci v Princetonskej a Kalifornskej univerzite zistili, že keď študenti spracujú text ručne, počúvajú pritom aktívnejšie a lepšie rozpoznávajú dôležité pojmy. Naopak tí, ktorí robia  poznámky len na počítači sú rozptýlení, napríklad e-mailom alebo aktuálnym dianím na sociálnych sieťach. Skúste to aj vy, veď nakoniec sa vám to zíde aj pri príprave na odpoveď počas záverečnej skúšky. Uvidíte, že vaše slová a myšlienky sa vám budú potom formulovať omnoho ľahšie.

Ak tieto zásady aspoň z časti uplatníte aj pri písaní diplomovej práce a učení sa na skúšky, určite bude pre vás cesta k vysnívanému cieľu o niečo jednoduchšia, chce to len tréning a trocha trpezlivosti.

Foto: pixabay.com