Tipy pre zdravé nechty

Autor: Janka Radimáková, Publikované: 21. apríla 2013

Ktorá z nás by nechcela krásne a zdravo vyzerajúce nechty: pevné, lesklé, bez akýchkoľvek hrbolčekov a bielych škvrniek. Možete sa vybrať aj na drahú manikúru, pokiaľ neposkytujete svojim nechtom, resp. sama sebe, dané množstvo vitamínov a minerálov, ich nedostatok prejaví práve na vzhľade vašich nechtov. V horšom prípade môžu negatívne prejavy, na vašich nechtoch symbolizovať nepríjemné ochorenia, preto sa im hovorí aj “vizitka zdravia”.

Vápnik a bielkoviny

Aj vám sa už stalo, že sa vám na niektorom z nechtov objavila škvrnka bielej farby? Telo vám tým nechcelo naznačiť nič iné, ako to, že vám chýba vápnik a bielkoviny. Odporúčame preto piť veľa mlieka a konzumovať mliečne výrobky. Dostatok prijímaného vápnika pôsbí pozitívne aj na kosti a zubnú sklovinu.

Železo

Pomocou pri slabých nechtoch sú potraviny s vysokým obsahom železa. Vysoký obsah železa majú vybrané druhy ovocia a zeleniny. Siahnite preto po čiernych ríbezliach, malinách a slivkách. Zo zeleniny do svojho jedálnička určite zaraďte cviklu (červená repa), paradajky a hrášok. Medzi ďalšie zdroje železa patria orechy či tekvicové semienka.

Vitamín D

Pre pekné, silné a zdravé nechty je dôležitý vitamín D. Jeho zdrojmi pre nás môžu byť sardinky, loso, tuniak, vajíčka, v menšej miere aj banány a avokádo. Príjem vitamínu D má priaznivý vplyv i na zuby či obličky, prospieva aj imunite organizmu.

Zinok

Okrem zdravia nechtov pozitívne pôsobí aj na funkčnosť pohlavných orgánov a podporuje činnosť mozgu. Doprajte si ho dostatok v podobe hovädzieho mäsa, pečienky a rýb, v hojnej miere ho obsahujú i tekvicové jadierka.

Horčík

Mandle, para orechy, rôzne semená, ale aj grepfruit, citróny, brokolica a kukurica sú bohatým zdrojom horčíka, ktorý napomáha zdravému tráveniu a vstrebávaniu vápnika. Aj tieto „horčíkové bomby“ sa postarajú za kvalitu vašich nechtov.

Predchádzajte nadmernému vysušovaniu

Chemické prostriedky, ktoré v bežnom živote predstavujú napríklad čistiace prostriedky do domácnosti sú pre vaše nechty doslova pohromou. Extrémne ich vysušujú, čo potom vedie k oslabeniu a lámaniu. Pokliaľ sa chystáte na použitie akýchkoľvek chemikálii, nezabudnite si pred tým nasadiť rukavice.

Ak sa chcete pýšiť peknými a zdravými nechtíkmi zabudnite na cigarety. Nepekne vyzerá, ak máte nechty zažltnuté. Týka sa to nechtov na rukách, ukazováka a prostredníka, v ktorých zvyknú fajčiari držať cigarety. Keď sa chcete žltého sfarbenia zbaviť, použite citrón. Štava z citróna totiž obsahuje príprodné prostriedky. ktoré ich vybielia.

Foto: Pixmac.sk, Priscilla Jordão – flickr