Rybí olej a jeho pozitívne účinky na ľudský organizmus

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 12. októbra 2018

Poznáme ho z detstva, no nemáme naň práve najlepšie spomienky. Naše mamy však neklamali, keď tvrdili, že je zdravý. Pravidelná konzumácia rybieho oleja znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a má mnoho ďalších pozitívnych účinkov na náš organizmus.

Rýchle fakty o rybom oleji

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny a vitamíny A a D. Najdôležitejší je práve obsah omega-3 mastných kyselín. Tieto mastné kyseliny chránia srdce a majú niekoľko ďalších zdravotných výhod.

Rybí olej má ochranné účinky na mozog a nervový systém ako taký. Tým napomáha napríklad ľuďom s rozstrúsenou sklerózou (skleróza multiplex).

Počas tehotenstva znižuje riziko popôrodnej depresie. Celkovo rybí olej veľmi dobre vplýva na duševné zdravie. Niektoré štúdie dokonca naznačili, že rybí olej môže pomáhať ľuďom s poruchami správania a pozornosti ako napríklad ADHD.

Vitamín D, ktorý rybí olej obsahuje, prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi, a teda k udržaniu zdravých kostí a zubov. Zároveň posilňuje imunitný systém a v určitých situáciách pôsobí dokonca antikarcinogénne, pretože zabraňuje deleniu rakovinotvorných buniek.

Vitamín A zasa prispieva k správnej látkovej premene železa, a teda pomáha pri stavoch ako sú anémie z nedostatku železa. Vďaka nemu si udržíte zdravú pokožku a sliznice a takisto má svoj podiel na správnom fungovaní imunitného systému.

Kde ho nájdete

Najlepším spôsobom, ako si doplniť omega-3 mastné kyseliny, a teda dať si rybí olej, je konzumácia rýb. Ak ryby zrovna nemáte v láske, či ich nejedávate dostatočné množstvo, je pre vás vhodné dodávať si omega-3 mastné kyseliny formou výživových doplnkov.

Ak sa chcete uberať prvým spôsobom, teda konzumáciou rýb, zamerajte sa na ančovičky, slede, sardinky, lososa, pstruha a makrely. Tieto ryby obsahujú najviac omega-3 mastných kyselín. Medzi ďalšie živočíšne zdroje omega-3 mastných kyselín sú napríklad vajcia.

Rastlinnou alternatívou rybieho oleja je napríklad ľan, vlašské orechy, chia semená, čerstvá bazalka a listová tmavozelená zelenina ako špenát.

Ak vás od rybieho oleja odrádza konzumácia rýb či rybieho oleja v jeho tekutej forme, ktorú si pamätáte z vašich detských čias, nič nie je stratené. Existuje množstvo výživových doplnkov, vďaka ktorým si môžete dopriať rybí olej bez toho, aby ste z toho mali traumatizujúce zážitky, a to či už vy alebo vaše deti.