Pravidelná návšteva gynekológa

Autor: Bc. Karina Miartanová, Publikované: 24. mája 2018

Mať zdravie v poriadku berieme ako samozrejmosť, až pokým nemáme nejaký problém. Vtedy si vyčítame, prečo sme sa o seba nezaujímali a nestarali skôr a až potom si uvedomíme, ako veľmi so svojimi životmi a zdravím hazardujeme. Práca je pre nás často prvoradejšia než nájsť si čas zájsť na preventívnu prehliadku k lekárovi. U žien je jedným z najdôležitejších špecialistov ich gynekológ, ku ktorému by mali chodiť na prehliadku raz za rok.

Kedy ste u toho svojho boli vy?

Neraz sa stane, že náš život je tak hrozne rýchly, že keď sa v domnení, že už rok prešiel, objednáme k lekárovi, zistíme, že sme tam boli pred takmer dvomi rokmi a jednu prehliadku sme jednoducho vynechali. Len jeden preskočený rok je ešte ten lepší prípad, u niektorých žien je to omnoho vyššie číslo. A tu sa treba zastaviť. Naozaj si ani raz za rok nenájdete pol dňa na to, aby ste si vybavili svoju preventívnu gynekologickú prehliadku, nechali sa vyšetriť, urobiť stery a mať tak istotu, že máte svoje zdravie pod kontrolou?

Rýchle a bez bolesti

Podľa zákona nemôžu lekári vyžadovať už platbu za prednostné vyšetrenie, prípadne za objednanie na čas. Bohužiaľ, budete si teda musieť radu u svojho ženského doktora vystáť, ale raz za rok to snáď zvládnete, no nie? Návšteva u gynekológa netrvá zväčša viac ako pätnásť minút. Sestrička na začiatku odmeria tlak, lekár vám urobí vyšetrenie sono a v prípade, že máte nad dvadsaťtri rokov, pošle aj vaše stery na rozbor. Gynekológ často s pacientkou komunikuje o spôsoboch ochrany pred nechceným otehotnením, prípadne o jej cykle.

Gynekologické vyšetrenia sú dôležité ako prevencia pred ochoreniami, ktoré sa dajú takto odhaliť a pri včasnom liečení aj riešiť. Nezabudnite si svoju návštevu u gynekológa naplánovať v čase mimo cyklu. Váš gynekológ vám následne dá aj výmenný lístok na sono prsníkov, kam by ste tiež nemali zabúdať pravidelne chodiť na prehliadky. Vaše zdravie je prvoradé, tak sa s ním nezahrávajte.

Foto: pixabay.com