Práca popri štúdiu – veľa profesijných, ale aj morálnych výhod

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 24. októbra 2018

Jedným z problémov, ktoré na pôde vysokých škôl pretrvávajú, je množstvo odborov bez potrebnej praxe a primeraného pracovného uplatnenia. Je náročné analyzovať, čo všetko sa môže skrývať za touto pracovnou, ale aj študijnou priepasťou. Preto si aj samotní študenti musia dostatočne zvážiť, v akej humanitnej či prírodovednej oblasti sa rozhodnú vzdelávať.

Snom každého študenta či už strednej alebo vysokej školy je okamžité uplatnenie na pracovnom trhu. Držíme sa predstáv, že hneď po ukončení štúdia sa rôzne inštitúcie, organizácie či firemné závody o nás pobijú. Len málokto si túto ilúziu prenesie aj do reálneho sveta.

Preto treba byť pripravení na každú skúšku, a to nehovoriac len v rámci študijných povinností. Niekedy si naozaj treba dať latku vyššie, ako nám to doposiaľ sily a zručnosti umožňovali. Problémom mladých je čoraz častejšie striedanie viacerých pracovných pozícií v priebehu niekoľkých mesiacov. Po štúdiu sa, pravdepodobne, nevieme vpratať do kože. Študentský život v kombinácii s mama hotelom je síce na nezaplatenie, avšak prídu dni, keď sa bude treba postaviť na vlastné. A aj naučiť sa žiť z vlastného a vo vlastnom.

Ak vás brigáda vychovala k samostatnosti a spoľahlivému prístupu, až teraz si môžete vypísať žiadosť do zamestnania

Aby sme veci uviedli na správnu mieru, neurážame žiadnu pracovnú pozíciu ani študijný odbor, naším cieľom je motivovať mladých k získaniu potrebnej praxe.

Škola im ju síce poskytne, ale nie na takej úrovni a v rozsahu, aký na pracovnej báze prevláda. Ak ste presvedčení, že okrem zručností vám práca popri štúdiu nedokáže viac poskytnúť, ste na omyle.

Ona sama vás vyškolí aj v iných spoločenských či morálnych hodnotách. Naučí vás samostatnosti, flexibility a organizačných schopností. Čím sme mladší, tým aj menej tieto hodnoty uznávame.

Ich význam však pochopíme pri prvom meškaní do práce. Zle sme si rozvrhli svoj súkromný a pracovný čas, no na ospravedlnenia sme už starí. V školách sme boli naučení pracovať v kolektíve. Teda viac-menej samostatne, no my sme dokázali opisovať, prepisovať a špekulovať na najvyššej úrovni.

Treba si však uvedomiť, že kolega nebude kamarát, ktorý nám podá ťahák. Aj tak za všetky nezrovnalosti a chyby sa budete musieť zodpovedať sami. Preto sa rozhodnite pre študijný odbor, ktorý vám poskytne aj množstvo mimoškolských aktivít v danej oblasti. Nie je nič horšie, ako vhupnúť do reálnych pracovných povinností nevyškolení v sebadisciplínu a zodpovednosť.

Foto: pixabay.com