Práca na lodi – stále atraktívna, ale aj dosť náročná!

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 18. apríla 2019

Čas letných brigád je každým dňom bližšie a bližšie. Niektoré sezónne brigády si možno obľúbite natoľko, že sa na dané miesto budete chcieť vrátiť aj o rok. Takou môže byť pre vás aj sezónna práca na lodi. Znie to romanticky, uvoľňujúco, ale v skutočnosti budete musieť neraz siahnuť na dno svojich síl. Vitajte na lodi!

Sezónna práca na lodi sa zvyčajne týka výpomoci v kuchyni, obsluhy či upratovacích služieb. Ak sa rozhodnete pre takýto typ sezónnej brigády, musíte sa naučiť rozlišovať dva základné pojmy – pracovať, nie dovolenkovať! Presne týmto mottom sa pri práci na lodi riaďte. Zo začiatku to bude naozaj skúškové obdobie – výletné prostredie, všade navôkol more a plno roztopašných turistov. Bude vás to lákať na príjemné, prázdninové chodníčky. Vy tu však budete pre niečo iné – pre zárobok a ďalšie výhody, s ktorými je spätý tento druh sezónnych brigád.

Existuje množstvo pracovných agentúr, ktoré vám sezónnu brigádu na lodi sprostredkujú. Treba však rozlišovať, či je to bez poplatkov a čo vám daná agentúra dokáže zabezpečiť. Pri serióznom konaní vám dokážu vybaviť sociálne a dôchodkové poistenie v danej krajine, kde je spoločnosť registrovaná. Cestovné náklady hradí zväčša agentúra a zamestnanci by mali byť krytí aj zdravotnou starostlivosťou.

Ambicióznosť, húževnatosť a komunikatívnosť – 3 základné piliere pri práci na lodi

Často sa rozlišujú sezónne riečne výletné lode (približne od marca do novembra) a prestížne zaoceánske lode (plavba trvá po celý rok). Práve o tieto dve skupiny je každoročne bohatý záujem. Väčšinou na týchto lodiach pracujú mladí (študenti) s vidinou veľkého zárobku a možnosti si aj dosť našetriť.

To je aj celkom možné, keďže z lode sa len výnimočne dostanete na pevninu (kde sa dá zo zarobeného hojne míňať). Práca si vyžaduje byť 12 až 18 hodín denne na nohách. Musíte zvládať každodennú rutinu a vedieť komunikovať aspoň dvoma cudzími jazykmi. Rozmaznaní dovolenkári vám rozhodne nič neodpustia! Na lodi nebude veľa času na žiadne zaučovanie.

Práve zaoceánske lode ponúkajú možnosť precestovať a vidieť kus sveta. Po celý rok sa plavia v Karibiku, na Aljaške, ale aj v Európe či v Ázii. Najväčší záujem je o plavby okolo sveta. Tam sa len málokto dostane hneď pri prvom kontrakte. Cestovanie je tu naozaj len za odmenu. Pár hodín voľna v čase, keď loď kotví v prístave. Záujemcov o túto prácu často lákajú dvojtisícové honoráre, no predovšetkým musíte byť silná, zodpovedná a komunikatívna osobnosť. Len tak si na lodi budete vedieť užiť prácu, zábavu a možno aj menší relax či športové vyžitie.

Foto: pixabay.com