„Povolania budúcnosti“, o ktoré by mali mať mladí záujem

Autor: Mgr. Tatiana Janoková, Publikované: 6. augusta 2019

Škola síce ešte nevolá, ale na svoje budúce povolanie treba myslieť aj v čase prázdnin. V súčasnosti je si z čoho vyberať, lenže nie všetky cesty vedú aj k bohatstvu. Podľa mnohých odborníkov na vzdelávanie a financie existujú tzv. povolania budúcnosti. Vraj by ste nimi mali mať vyhraté aspoň na desať rokov dopredu. Naozaj? A ktoré povolania sú to konkrétne?

Rozhodne ich nie je až tak veľa, aby ste si o nich mohli listovať v katalógu. Tie prvé miesta povolaní budúcnosti pravdepodobne veľmi neprekvapia. Je to IT sektor a pozície analytikov počítačových systémov alebo skôr „veľkých“ developerov systémových softvérov. Čo je zaujímavosťou, tak o tieto povolania majú čoraz väčší záujem aj dievčatá. Uplatnenie tých najlepších je dosť široké, no rozhodne treba na sebe pracovať. Tie najväčšie priemyselné odvetvia žiadajú stále aktualizovať, ale aj vytvárať nové softvérové systémy na špičkovej úrovni. A to jednoduché určite nie je!

Nielen práca, ale aj vzdelávanie na kvalitnej úrovni

Komunikačné a úzko špecializované reklamné stratégie tiež dokážu naplniť vašu peňaženku. Pri tejto práci budete musieť disponovať silným osobnostným, ale aj rečovým potenciálom. Pracovný trh sa zaujíma aj o tých, ktorí sa neboja prezentovať ako call (telefonickí) poradcovia, respektíve sprostredkovatelia práce, alebo ako tí, ktorí realizujú a korigujú objednávky medzi firmami a spotrebiteľmi.

Či už o desať alebo aj o dvadsať rokov, stále budeme potrebovať pomoc všeobecných a špecializovaných lekárov. Opäť je veľký dopyt po dobrých murároch a tesároch. Trh sa pracovníkmi zo spomínaného sektoru rýchlo zaplnil, no veľa z nich nebolo vôbec serióznych a o kvalite práce by sa taktiež dalo hovoriť. Nedovoľme, aby sa nám rúcali domy, a preto sa neustále vzdelávajme. Vzdelávajme… Aj učiteľstvo sa logicky stále zaraďuje medzi povolania budúcnosti!

Foto: pixabay.com