Podporte zdravie aj správny vývoj dieťaťa

Autor: Redakcia Dianka.sk, Publikované: 20. novembra 2018

Starostlivosť o detské zdravie sa od toho dospelého výrazne líši. Odlišnosť nie je len v množstve určitých blahodarných látok, ale aj v ich správnych kombináciách. Pri deťoch je navyše potrebné zohľadniť, čo v určitej vývojovej fáze skutočne potrebujú. Batoľa má iné požiadavky ako školák. Ako teda optimálne podporiť zdravie a správny vývoj dieťaťa? Viete to?

Počas rastu dieťaťa sa menia aj jeho potreby

Základom zdravia a správneho vývoja dieťaťa je okrem vyváženej stravy aj pohyb, ideálne vonku, dostatočné množstvo podnetov rozvíjajúcich jeho mozgové funkcie a samozrejme aj kvalitný odpočinok. Práve strava zohráva v zdraví dieťaťa dôležitú úlohu. Dostatočný prísun živín, vitamínov a stopových prvkov je pre zdravý vývoj dieťaťa kľúčový. Bohužiaľ, množstvo živín, ktoré sú obsiahnuté v priemernej strave dnešných detí na uspokojenie potrebných denných dávok často nestačí. V súčasnej dobe má podľa odborníkov viac ako 30% batoliat nedostatok vápnika a železa, vitamínu D dokonca viac ako 60%.

Aby ste dieťaťu zaistili dostatočné množstvo zdraviu prospešných látok a umožnili mu tak správny vývoj, je vhodné k pestrej strave pridať doplnky stravy určené pre deti. Nový rad produktov FUTURA, na ktorého vývoji sa podieľali poprední českí pediatri, zohľadňuje potreby dieťaťa v konkrétnej vekovej kategórii. Spája v sebe viac ako 20 ročné skúsenosti s obľúbenými detskými multivitamínmi Marťankovia a moderné požiadavky na výživu detí.

Potreby dieťaťa na zdravý vývoj podľa jeho veku

Medzi základné charakteristiky detského rozvoja, tzv. „vývojový trojuholník,” patrí rast, imunita a správne fungovanie kognitívnych funkcií a mozgu. Schopnosť učiť sa, sústrediť sa, krátkodobá a dlhodobá pamäť. Aké kombinácie látok sú pre jednotlivé vekové kategórie vhodné?

Vek 1 – 3 roky

Medzi prvým a tretím rokom života dieťaťa dochádza k rýchlemu rastu. Počas prvého roka vyrastie dieťa dokonca o 25 cm a strojnásobí svoju hmotnosť. Začína chodiť, spoznáva svet okolo seba. Spočiatku to robí jeho ochutnávaním a dostáva sa do kontaktu s vonkajším svetom na detských ihriskách, krúžkoch pre batoľatá či materských kluboch. V tomto období je vhodné podporiť správny vývoj a rast detských kostí, čo zaisťuje vápnik a vitamín D3 doplnený o vitamín K2. Vitamín D3 prispieva k správnej funkcii detského imunitného systému, ktorý sa v tomto období intenzívne buduje. Vývoj pokračuje až do cca 10 rokov veku,  a preto je nový rad doplnený aktívnym antioxidantom, vitamínom C. Pre rozvoj vnímania, schopnosť učiť sa a kognitívne funkcie všeobecne je dôležité železo.

Vhodný produkt: Marťankovia Futura 1 – 3, sirup, doplnok stravy.

Vek 3 – 6 rokov

Deti v predškolskom veku sa stretávajú s väčším detským kolektívom, začínajú navštevovať škôlku. Spolu so zmenou prostredia je najviac zaťažený a preverovaný ich imunitný systém. K jeho optimálnemu fungovaniu napomôže vitamín C a D3. Vitamín D3 je zásadný aj pre zdravý rast kostí a tiež silné zuby. S nástupom do škôlky sa objavujú aj nové podnety. Schopnosť učiť sa a pamätať si, rovnako ako ďalšie kognitívne funkcie je možné podporiť prostredníctvom železa. Tento komplex je obohatený o moderné a trendy betaglukány, ktoré sú v poslednej dobe v záujme vedcov.

Vhodný produkt: Marťankovia Futura 3 – 6, tablety na cmúľanie, doplnok stravy so sladidlami.

Vek 6 – 9 rokov

Vo veku 6 rokov väčšina detí nastupuje do školy. Opäť dochádza k zmene prostredia, po novom aj k zmene spôsobu získavania informácií. Kým doteraz sa dieťa učilo skôr krátkodobo a prostredníctvom hier, teraz je nútené dlhodobo sa sústrediť. Práve v tomto veku je potrebné podporiť funkcie mozgu, ktorý dostáva poriadne zabrať. K tomu pomôžu Omega 3 mastné kyseliny (DHA). Je potrebné nepodceňovať ani podporu imunity vitamín D3 a C, pretože tu do hry vstupujú aj ďalšie faktory. Napríklad, ak je dieťa citlivejšie, môže byť imunitný systém oslabený aj stresom spojeným so zmenami režimu. Tento komplex je obohatený o moderné a trendy betaglukány, ktoré sú v poslednej dobe v záujme vedcov.

Vhodný produkt: Marťankovia Futura 6 – 9, vrecká s gélom, doplnok stravy so sladidlami.

Budujte dieťaťu pevné zdravie krok za krokom

Tým, že dieťaťu poskytnete dostatočné množstvo zdraviu prospešných látok, pozitívne ovplyvníte jeho vývoj. Vybudovaním „zdravej” imunity, kostí a podporou mozgových funkcií v detstve im môžete zabezpečiť vyššiu kvalitu života v dospelom veku. Dosiahnuť tieto ciele je však možné len systematickou dlhodobou podporou zdravia. Pomoc ponúkajú aj nové produkty Futura.

Pripravte dieťa do kolektívu

Aj keď ste svedomitým rodičom, ktorý sa o zdravie svojho dieťaťa priebežne stará, je potrebné pripraviť sa aj na rizikovejšie obdobia. Medzi tie najzásadnejšie patrí nástup do školského alebo predškolského kolektívu, obdobia častých prechladnutí v škole či v rodine. V tomto prípade je vhodné zaradiť doplnky stravy PROimun, ktorý sa sústredí na podporu prirodzenej imunity dieťaťa práve v rizikových obdobiach. Pre dlhodobú starostlivosť je k dispozícii ako sirup pre mladšie deti už od 1 roka alebo tablety na cmúľanie pre deti staršie ako 3 roky. Obsiahnuté extrakty z bazy a šípok napomáhajú udržiavať obranyschopnosť v dobrej kondícii. Pre akútne prípady, keď potrebujete konať rýchlo, je určený silný PROimun AKUT s medovkou, vitamínom C a zinkom vo forme vreciek na prípravu chutného nápoja plného podpory pre prvé dni.

Všetky informácie nájdete na stránke https://www.martankovia.sk/

Marťankovia FUTURA, doplnok stravy, ktorý dostanete kúpiť v každej lekárni alebo v eshope.