Naše zdravie

O zákernej reume

Je žiaľ jednou z najrozšírenejších chorôb. Zväčša sa pri vyššom veku berie ako nevyhnutná súčasť starnutia organizmu. Nie je tomu celkom tak. Môže sa vyskytovať aj u detí, či mladistvých. Postihuje kĺby, svaly, šľachy a mäkké tkanivá. Dokonca môžu ochorieť aj vnútorné orgány.

Kedy navštíviť lekára? Jednoduchou pomôckou je, ak trpíte bolesťami viac ako 6 týždňov a ranné úplné naštartovanie pohybového aparátu vám trvá viac ako 60 minút, je najvyšší čas poradiť sa s odborníkom.

Ak trpíte reumatickým ochorením, určite viete, že zdravá a vyvážená strava s dostatočným pohybom, sú pre vás nevyhnutné. Neexistuje žiadna zázračná diéta, ale skúsenosti z viacerých častí sveta, odporúčajú zvýšený príjem morských plodov, rýb, ovocia a zeleniny. Naopak vyhýbajte sa červenému mäsu, cukru a bielej múke. Alkohol a fajčenie sú prísne zakázané.

Ako sa jej ubrániť? Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb. To najlepšie, čo môžete pre svoje telo urobiť je, že mu doprajete dostatok pravidelnej športovej aktivity. Tá posilňuje svalstvo. Venujte sa športom, ktoré príliš nezaťažujú kĺby.

Zabojujte s pomocou čaju. Neváhajte a dajte šancu prírode. Žihľavový čaj vám brilantne prečistí krv. Zelený ovsený čaj vyťahuje z kĺbu kyselinu močovú, odporúča sa počas troch týždňov vypiť každý deň pol litra tohto čaju.

Artróza: Poruchy chrupavky kĺbu spôsobené zlým alebo prehnaným zaťažením(nad 60 rokov).

Osteoporóza: Strácanie kostnej hmoty, kostra stráca stabilitu, zvyšuje sa riziko lámania kostí (5 miliónov postihnutých, prevažne ženy, priemerný vek – 60 rokov).

Fibromyalgia: Špeciálna forma reumy, mäknutia kostí. Je spôsobená tvrdnutím svalstva, prejavuje sa pretrvávajúcimi bolesťami svalov a šliach, k tomu sa zvyšuje citlivosť na tlak (1 až 2 milióny postihnutých, viac žien nad 35 rokov).

Reumatická artritída: Bolesti v kĺboch prstov a rúk, stuhnuté kĺby, v priebehu trvania môže dôjsť k deformáciám (postihnutých 0,8 percent obyvateľstva, ženy 3-krát častejšie ako muži).

Morbus Bechterew: Chronický zápal kĺbov, špeciálne chrbtice. Tá môže tuhnúť. Hlavným príznakom je hlboko vsadená chronická zápalová bolesť chrbta (postihnutých 0,4 – 2 percentá obyvateľstva, predovšetkým mladí muži vo veku 20 až 30 rokov).

Dna: Ochorenie látkovej výmeny, ktoré vzniká vysokou koncentráciou kyseliny močovej v tele a spôsobuje zápal kĺbov. Môže byt zdedená, alebo vznikne nesprávnou výživou (postihuje 2,8 percent mužov a 0,4 percent žien medzi 30. a 59. rokom veku).

Do dnešných dní, neexistuje dokonalá liečba tohto ochorenia. Ale je možné, jeho priebeh zmierniť horeuvedenými radami.

Foto: Pixmac.sk, Bảo Trí Nguyễn – flickr